ASF. Hodowcy świń chcą pomocy, ale nie chcą zrezygnować z trzody
Dla hodowców trzody chlewnej z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF uruchomiono kilka form pomocy. Większość z nich ma za zadanie wesprzeć rolników w przebranżowieniu się na inne gałęzie produkcji zarówno w rolnictwie, jak i poza nim.
Programy typowo skierowane do właścicieli gospodarstw z terenów ukierunkowanych na produkcje trzody chlewnej, gdzie pojawił się afrykański pomór świń, prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednym z nich jest „Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”, na który przewidziano łącznie 65 430 137 euro. Wnioski o wsparcie można było składać do 28 lipca. Jak podało nam Biuro Prasowe Agencji do 19 lipca o pieniądze zwróciła się tylko jedna osoba. Większym, choć nie przesadnie dużym, zainteresowaniem cieszy się program wsparcia na restrukturyzację małych gospodarstw, na który w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 zaplanowano ponad 139 mln euro. Warunkiem otrzymania wsparcia jest zaprzestanie hodowli świń. Wnioski można było składać do 28 lipca. Do 19 lipca wpłynęło ich 31.
Pewne działania zachęcające do zmiany profilu produkcji na terenach ASF podejmuje także Agencja Rynku Rolnego. W ramach tzw. nadzwyczajnej pomocy pojawiła się możliwość uzyskania refundacji części poniesionych kosztów na zakup jałówek i buhajów mięsnych. O taką pomoc mogli zwrócić się rolnicy z terenów ASF, którzy na rzecz hodowli bydła, zrezygnują z produkcji trzody. Jak 14 lipca podała Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR, wnioski o tę pomoc złożyło 23 rolników, a w dalszej procedurze wnioski o płatność - 7 gospodarzy.
Poza tym uruchomiono środki mające na celu wspomóc hodowców, którzy ponieśli straty w związku z m.in. rażąco niskimi cenami za żywiec przez zawirowania na rynku spowodowane wirusem ASF. Tutaj zainteresowanie wsparciem jest już większe. 2100 wniosków złożono na tzw. nadzwyczajną pomoc dostosowawczą (pakiet Hogana). Zagospodarowano w nim 22 mln zł środków unijnych, a po ich po ich wykorzystaniu - do 99 mln zł z budżetu państwa. 8 czerwca tego roku pojawiło się rozporządzenie mówiące o kolejnym programie pomocy. W tym przypadku w ramach tzw. nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny nie zaplanowano konkretnej kwoty, a limit ilościowy - 50 000 sztuk. - Według stanu na 12 lipca w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku złożono 198 wniosków - podała Karolina Dziewulska-Siwek.
Znowelizowany Program bioasekuracji zakłada wsparcie dla rolników z terenów ASF, którzy zechcą zrezygnować całkowicie z produkcji trzody. Przewidziano odszkodowania z inspekcji weterynaryjnej i rekompensaty z ARiMR.