Masz drzewka owocowe w ogrodzie? Tak zabezpieczysz je na zimę
Właściwe zabezpieczenie drzewek owocowych na zimę pomoże im przetrwać chłodne miesiące oraz wzmocnić się, aby następnie w dobrej kondycji rozpocząć sezon wegetacji na wiosnę. Najwięcej uwagi w tym względzie wymagają młode okazy, które posadzone zostały jesienią i w związku z tym nie zdążyły się jeszcze zaaklimatyzować i odpowiednio ukorzenić.
Kiedy zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę?
Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę należy przeprowadzić w odpowiednim momencie. Nie powinno robić się tego zbyt wcześnie. Drzewa muszą najpierw wejść w stan spoczynku, a następnie przejść proces hartowania przy niższych temperaturach. Dzięki temu staną się bardziej odporne na mrozy. Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę najlepiej więc przeprowadzić w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza i dodatkowo prognozowane jest dłuższe ochłodzenie. Momentem tym najczęściej jest druga połowa listopada lub początek grudnia.
Czytaj także: Terminy ferii zimowych 2025
Bielenie pni wapnem konieczne, aby zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę
Zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę polega przede wszystkim na bieleniu ich pni wapnem, co chroni je przed skutkami niskich temperatur. Zabieg ten należy przeprowadzić na wszystkich drzewach, niezależnie od ich wieku. Dzięki niemu pnie drzew mniej nagrzewają się w czasie słonecznych dni – biały kolor skutecznie odbija promienie słoneczne. W efekcie lepiej znoszą nocne spadki temperatur. Bielenie pni drzew wapnem zapobiega pobudzaniu soków owocowych w drzewie, które mogłyby następnie zamarzać i rozsadzać konar. Kora nie ulega uszkodzeniom i pęknięciom, które mogą osłabić drzewo i sprawić, że będzie ono bardziej podatne na infekcje chorobowe.
Bielenie najlepiej przeprowadzić w grudniu, a następnie ponawiać aż do końca zimy, zawsze w momencie, kiedy warstwa wapnia zostanie zmyta przez opady deszczu i śniegu. W trakcie zabiegu trzeba nałożyć warstwę wapna na pnie drzew i dolne partie ich gałęzi.
Jak zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę? Kopczykowanie
Kolejnym istotnym zabiegiem, który ma na celu zabezpieczanie drzewek owocowych na zimę, jest kopczykowanie. Polega ono na usypaniu wokół pni kopczyka o wysokości około 30 cm, który chroni korzenie rośliny przed niskimi temperaturami. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych drzewek, których system korzeniowy jest jeszcze słabo wykształcony.
Kopczyk usypać można z ziemi, ale także z trocin czy kory drzew. Nie powinien on jednak bezpośrednio dotykać kory drzewa, ponieważ może to sprzyjać nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci i gniciu. Niewskazane jest również usypywanie go z materiałów, które mogą zachęcać do żerowania gryzonie, a więc np. ze słomy.
Czytaj także: Zaszczep borówkę amerykańską przed zimą, za rok zbierzesz obfite plony
Ochrona przed zwierzętami niezbędna, aby zabezpieczyć drzewka owocowe na zimę
Drzewka owocowe zimą narażone są również na ataki myszy, nornic, zająców czy saren, które mogą obgryzać ich korę. Warto więc zastosować odpowiednie osłony na pnie drzew. Można użyć do tego plastikowych lub metalowych siatek ochronnych lub tektury falistej. Sprawdzą się również osłony wykonane z gałęzi iglaków przywiązanych do pnia za pomocą sznurka.
Osłony powinno zakładać się do wysokości od 60 do 100 cm, w zależności od wysokości drzewa. Należy przy tym pamiętać, aby nie owijać pni zbyt mocno, co może utrudniać cyrkulację powietrza, a w konsekwencji prowadzić do przegrzania rośliny lub namnażania się na jej pniu grzybów.
Czytaj także: Jak przezimować hortensję?
Ochrona przed wiatrem i śniegiem drzewek owocowych na zimę
W przypadku młodych drzewek niektórych gatunków warto zastosować ochronę ich koron przed wiatrem i śniegiem. Do gatunków, które tego wymagają, zalicza się brzoskwinie, czereśnie, wiśnie, morele czy nektarynki. Ponadto można zabezpieczać również korony innych gatunków drzew, nawet tych bardziej odpornych na niskie temperatury, jeśli są one posadzone w miejscach szczególnie narażonych na mrozy lub silne wiatry.
Aby zabezpieczyć korony drzewek owocowych na zimę, należy osłonić je np. agrowłókniną. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie robić tego zbyt ciasno. W przeciwnym wypadku pod osłoną może być utrudniona cyrkulacja powietrza.
W przypadku młodych okazów warto również wokół ich pni ustawić paliki. Ustabilizują one pnie i ochronią je przed złamaniem.
- Tagi:
- zima
- drzewka
- drzewka owocowe