Te krzewy zakwitną w ogrodzie wczesną wiosną. Pięć najpiękniejszych gatunków
![](/media/cache/5d/05/5d05e711ce13688c97c3a88c4cbead4d.jpg)
Wiosenne krzewy to w praktyce bardzo duża liczba gatunków, z czego każdy ma sporo odmian. Dzięki temu można bez większych trudności znaleźć roślinę dopasowaną do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie. Nie powinno się sadzić odmian mających wymagania, których nie jesteśmy w stanie spełnić, gdyż po prostu nie będą dobrze kwitły. Wczesnowiosenne krzewy najczęściej obsypują się białymi, różowymi i żółtymi kwiatami. Jakie gatunki najpiękniej prezentują się w ogrodzie?
Rododendrony – różanecznik i azalia
Różanecznik i azalia to spokrewnione grupy roślin o podobnych wymaganiach. Nazywa się je również rododendronami. Niektóre odmiany kwitną już od marca. Należy przy tym dodać, że różaneczniki to sporej wielkości krzewy, które dorastają nawet do 1,5 m. Mają charakterystyczne zimozielone, skórzaste liście. Azalie są znacznie niższe – osiągają do 0,5 m wysokości i zrzucają liście na zimę. Rododendrony kwitną na różowo, czerwono, biało, a nawet pomarańczowo i fioletowo, a ich duże kwiaty to jedna z najpiękniejszych ozdób w ogrodzie.
Rododendrony wymagają kwaśnego podłoża. Różanecznik preferuje stanowiska półcieniste, z kolei azalie potrzebują nieco więcej słońca. Rośliny najlepiej sadzić w miejscach, które są osłonięte od wiatru.
Czytaj też: Czym zastąpić lawendę? 4 zamienniki są równie piękne, a łatwiejsze w uprawie
Oczar pośredni
Osoby, które z niecierpliwością wypatrują kolorów w swoim ogrodzie, mogą zdecydować się na roślinę znaną jako oczar pośredni. Jest to jeden z najwcześniej zakwitających gatunków. Ma bardzo oryginalne, igiełkowate kwiaty, które pojawiają się już pod koniec zimy. W zależności od odmiany są czerwone lub żółte. Roślina najlepiej prezentuje się pojedynczo, warto posadzić ją w miejscach wyeksponowanych.
Jeśli chodzi o preferencje tego gatunku, można powiedzieć, że należy on do średnio wymagających. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, ewentualnie w półcieniu. Wymaga żyznej, próchniczej i lekko kwaśnej gleby (dopuszcza się też odczyn obojętny), stale lekko wilgotnej. Ważne, aby miejsce było dobrze osłonięte od wiatru. Na przemarznięcie szczególnie narażone są młode krzewy, dlatego w tym przypadku konieczne jest okrywanie na zimę. Starsze rośliny z czasem nabierają mrozoodporności. Oczar pośredni nie przepada za cięciem, dlatego warto zapewnić mu dostatecznie dużo miejsca do rozwoju.
Wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek to kolejna wczesnowiosenna roślina, która niekiedy zakwita już w lutym i to jeszcze przed wypuszczeniem liści. Krzew dorasta do 1,5 m. Ma drobne różowe lub białe kwiaty o intensywnym zapachu, przypominającym woń hiacyntów. W okresie wakacyjnym dojrzewają czerwone owoce wawrzynka, również bardzo dekoracyjne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są one trujące, podobnie jak inne części rośliny.
Wawrzynek należy do roślin średnio wymagających. Można posadzić go na stanowisku półcienistym lub cienistym. Gleba powinna być żyzna, mieć odczyn zasadowy i być stale wilgotna. Wawrzynek bardzo źle znosi suszę, ale jest za to odporny na mrozy. Krzewu nie powinno się przycinać, gdyż wolno odrasta. Poza tym źle znosi przesadzanie.
Czytaj też: Coraz więcej szkodników w rzepaku. Na które już trzeba uważać?
Dereń jadalny
Dereń jadalny to roślina, która zachwyca swoim wyglądem niemal przez cały rok. Wczesną wiosną, a czasem nawet pod koniec lutego, pojawiają się na nim żółte kwiaty. Pod koniec lata oko cieszą czerwone owoce – jadalne i przy tym bardzo zdrowe. Jesienią można z kolei podziwiać przebarwiające się liście. Dereń jest krzewem, który rośnie dość wolno, jednak jest w stanie osiągnąć wysokość nawet 7 m. W zależności od ilości miejsca w ogrodzie można posadzić go pojedynczo lub stworzyć efektowny żywopłot.
Dereń jadalny najlepiej rośnie na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Preferuje średnio żyzne gleby o odczynie zasadowym lub obojętnym. Ważne, aby ziemia była stale umiarkowanie wilgotna. Roślina nie lubi przesadzania, bowiem wytwarza silny system korzeniowy. Jest przy tym odporna na mróz i na choroby. Po przekwitnięciu (w okolicach kwietnia) należy przyciąć starsze pędy oraz prześwietlić koronę.
Czytaj też: Działkowcy mogą zgarnąć 4 tys. zł. Ale trzeba wziąć udział w konkursie
Magnolia gwiaździsta
Magnolia gwiaździsta to duży krzew, który zakwita najwcześniej ze wszystkich magnolii, jakie uprawia się w naszym kraju – już na przełomie marca i kwietnia. Wytwarza białe, bardzo okazałe kwiaty, które przypominają swoim wyglądem gwiazdy. Pojawiają się one jeszcze przed rozwojem dużych, skórzastych liści. Oprócz pięknego wyglądu kwiaty zachwycają wspaniałym zapachem. Magnolia dorasta do 2-3 m.
Roślinę należy posadzić na słonecznym lub półcienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być żyzne i lekko kwaśne. Magnolia wymaga intensywnego podlewania od maja do lipca. Nie należy jej przycinać. Roślina dość dobrze znosi mrozy, jednak młodsze okazy mogą wymagać okrycia na zimę.
Czytaj też: Kiedy siać marchewkę i pietruszkę? Ten konkretny termin będzie kluczowy