Ta roślina kwitnie nawet trzy razy w sezonie. Jej kwiaty mają zaskakujący kształt

Kuflik cytrynowy to wieloletnia roślina należąca do rodziny mirtowatych. W naturalnych warunkach spotkać ją można we wschodniej Australii w postaci okazałego krzewu lub niewielkiego drzewa. Może tam dorastać nawet do 12 m.
Kuflik cytrynowy: Jak wygląda?
Kuflik cytrynowy jest rośliną ciepłolubną i z tego względu w naszych warunkach klimatycznych najlepiej uprawiać go w donicach lub skrzynkach. Może wówczas osiągnąć maksymalnie wysokość 120 cm. Ma gęsty, krzaczasty pokrój oraz rozgałęzione, przewieszające się pędy.
Czytaj też: Szerszenie pojawiły się w ogrodzie? To może być wina tych roślin
Jego intensywnie zielone liście przypominają wyglądem te u oleandra – są wąskie i mają ostre zakończenia, a w wyniku pocierania wydzielają przyjemny, cytrynowy zapach. To właśnie temu aromatowi kuflik cytrynowy zawdzięcza swoją nazwę.
Największą ozdobą rośliny są jej kwiaty w postaci puszystych pióropuszy, na które składa się wiele drobnych, czerwonych pręcików zakończonych żółtymi główkami. Według niektórych, kwiatostany kuflika cytrynowego przypominają swoim wyglądem szczotki do mycia butelek. Mogą osiągać długość od 10 do 15 cm. Po raz pierwszy pojawiają się w czerwcu, ale roślina może zakwitać nawet trzy razy w trakcie jednego sezonu, dzięki czemu stanowi ozdobę praktycznie przez całe lato.
Czytaj też: Wielki powrót “królowej działek”. Właśnie nadszedł czas jej sadzenia
Kuflik cytrynowy: Uprawa
Aby kuflik cytrynowy mógł obficie kwitnąć, należy zapewnić mu ciepłe, słoneczne lub ewentualnie delikatnie zacienione stanowisko, które osłonięte będzie od silnych podmuchów wiatru. Ponadto ziemia, w której rośnie, powinna być żyzna, próchnicza i mieć obojętny lub lekko kwaśny odczyn. Ważne także, aby była przepuszczalna, co zapobiegnie niebezpiecznym zastojom wody, które mogą doprowadzić do gnicia korzeni lub rozwoju chorób grzybowych. Dodatkowo przed posadzeniem rośliny warto więc na dnie doniczki umieścić warstwę drenażową np. w postaci keramzytu.
Pielęgnacja kuflika cytrynowego: O czym trzeba pamiętać?
W czasie uprawy kuflika cytrynowego należy pamiętać o regularnym, ale umiarkowanym podlewaniu, które niezbędne jest zwłaszcza w okresach suszy. W tym celu najlepiej używać odstanej wody lub deszczówki. Nie zawierają one dużej ilości wapnia, której kuflik cytrynowy nie toleruje. Nie przepada również za zraszaniem liści czy zbyt dużą wilgotnością powietrza. Roślinę warto też regularnie, najlepiej co dwa tygodnie, zasilać nawozami do roślin kwitnących bogatymi w potas sprzyjający kwitnieniu.
Czytaj też: Co podlewać nawozem z drożdży? Świetnie sprawdzi się do pomidorów, róż i truskawek
Przekwitnięte kwiatostany kuflika cytrynowego zaleca się przyciąć, a dodatkowo skrócić o połowę wszystkie pędy. Przedłuża to kwitnięcie rośliny, poprawia jej wygląd i zapobiega gubieniu liści.
Kuflik cytrynowy nie jest odporny na mróz. W związku z tym przed nadejściem zimy należy przenieść donice, w których rośnie, do jasnego pomieszczenia. Temperatura w nim powinna mieścić się w przedziale od 5 do 10 stopni Celsjusza. Odpowiednim miejscem może być więc garaż lub piwnica z oknem. W trakcie zimowania całkowicie zrezygnować należy z nawożenia, znacznie ograniczyć podlewanie, a tuż przed nadejściem wiosny – skrócić pędy rośliny oraz przesadzić ją do większej doniczki. Najlepiej ponownie wystawić ją na zewnątrz w połowie maja, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków.
Czytaj też: To jeszcze nie koniec przymrozków. Przed nami gwałtowne zmiany pogody