Szukasz roślin do cienia? Puszyste, różowe wiechy kwitną aż do września

Różne odmiany tawułki chińskiej idealnie sprawdzą się w mocno zacienionych ogrodach lub działkach. Warto je sadzić m.in. pod wysokimi krzewami. Inna opcja to tworzenie kompozycji w dużych, ozdobnych donicach na tarasie.
Czytaj też: To dobry wybór dla początkujących ogrodników. Kwitnie do przymrozków
Tawułka chińska. Bylina o długich, pierzastych kwiatostanach
Jak sama nazwa wskazuje, tawułka chińska (Astilbe chinensis) pochodzi z Azji. W naturalnym środowisku rośnie m.in. we wschodnich Chinach, ale również w Korei i Japonii. Tawułka chińska jest byliną o średniej wysokości (nie należy jej mylić z tawułą japońską, popularnym krzewem ozdobnym). W zależności od odmiany roślina osiąga od ok. 50 cm do ok. 90 cm.
Liście tawułki są pierzaste i lekko ząbkowane. Uwagę zwracają jednak charakterystyczne, pierzaste kwiatostany o pastelowej barwie. Najczęściej spotyka się odmiany kwitnące na różowo, czerwowo i biało. Tawułki chińskie kwitną przez całe lato. Pierwsze kwiaty mogą rozwijać się pod koniec czerwca, ostatnie do końca sierpnia – przy sprzyjającej pogodzie nawet do początku września.
Czytaj też: Ten egzotyczny krzew zakwita dwa razy w roku. W dodatku jest łatwy w uprawie
Jakiego stanowiska wymaga tawułka chińska?
Naturalnym środowiskiem dla tej byliny są zacienione obrzeża strumieni i rzek. Kępy tawułek można również spotkać na obrzeżach azjatyckich lasów liściastych. W polskich ogrodach roślina będzie bujnie rosła w cieniu lub w półcieniu. Poradzi sobie także na stanowisku słonecznym, ale jej kwiatostany mogą szybko uschnąć.
Najlepsze podłoże pod tawułkę chińską to gleba żyzna i wilgotna. Najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Sadzonka dość szybko i mocno się ukorzenia. Należy jej zapewnić odpowiednią głębokość, a glebę wzbogacić kompostem lub obornikiem. Młode sadzonki tawułek wymagają dość obfitego podlewania. Odparowanie wody z podłoża zmniejszy warstwa ściółki z kory. Nawożenie nie jest konieczne, ale roślinę można wzmocnić nawozem organicznym raz do roku.
Tawułka chińska zimuje w gruncie. Wraz z nadejściem sezonu jesiennego jej pędy i kwiatostany zasychają tworząc brązowe kępy. Młode sadzonki warto chronić przed przymrozkami okrywając je np. włókniną.
Czytaj też: Podlej tym surfinię, a na długo obsypie się kwiatami. Przepis na domową odżywkę
Obok jakich roślin posadzić tawułkę?
Najprostsza opcja to zestawienie kilku różnych odmian rośliny. Pierzaste “chmurki” są wystarczająco estetyczne, by samodzielnie tworzyć rabatę. Tawułki można zestawiać z innymi bylinami o podobnej wysokości. Najczęściej proponuje się zestawienia typu tawułka chińska plus azalie, żurawki lub hosty. Bylina jest polecana zarówno do klasycznych ogrodów, jak i do przestrzeni nowoczesnych. Na rabaty, obrzeża trawników, do donic na tarasy. Można także pokusić się o zestawienie tawułek z trawami ozdobnymi lub posadzić ją w sąsiedztwie oczka wodnego.
Różnokolorowe odmiany tawułki chińskiej
Rośliny dobiera się zazwyczaj pod kątem koloru kwiatów. Można też szukać odmian o określonej wysokości lub pokroju. Wśród najciekawszych odmian tawułek chińskich wymienia się m.in. odmianę:
- Bumalda – estetyczna bylina o delikatnych, białych kwiatach,
- Granat – o ciemnozielonych liściach i czerwonych kwiatostanach; dorastająca do 70 cm,
- Hyazinth – bylina wysoka, dorastająca do ok. 90 cm; kwiaty jasnoróżowe, w miarę rozkwitania stają się białe,
- Washington – osiąga wysokość do ok. 50-70 cm; wyróżnia się okazałymi, białymi lub kremowymi kwiatostanami,
- Visions in Red – dorasta do ok. 40 cm; duże, długie kwiatostany o barwie purpurowo-różowej; odmiana w pełni odporna na mrozy.