Przypomina bratki. Jednak kwitnie znacznie dłużej i dobrze radzi sobie w cieniu

Torenia fournieri to jednoroczna roślina ozdobna z rodziny linderniowatych (Linderniaceae). W warunkach naturalnych rośnie w Azji, przede wszystkim w Wietnamie, Malezji i na Filipinach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Torenia fournieri: Co to za roślina?
Torenia fournieri ze względu na długie i obfite kwitnienie jest chętnie uprawiana w wielu regionach świata. Tworzy gęste kępy. Zazwyczaj osiąga wysokość od 20 do 30 cm, a jej łodygi mają tendencję do lekkiego przewieszania się. Liście są jasnozielone i występują obficie, co nadaje całej roślinie pełnego kształtu. Mają lancetowaty kształt i ząbkowane brzegi.
Czytaj też: Przytnij te rośliny w lipcu. Odwdzięczą się morzem kwiatów
Wyjątkową ozdobą toreni fournieri są jej drobne, urokliwe kwiaty. Ich kielichy swoim kształtem przypominają trąbki lub dzwonki. Są dwuwargowe – ich górna warga składa się z dwóch płatków, natomiast dolna z trzech. Mogą mieć różne, intensywne kolory – od białego przez różowy aż do fioletowego. Często spotkać też można kwiaty dwubarwne.
Największą zaletą toreni fournieri jest jej długie kwitnienie, które trwa od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Pod tym względem wygrywa konkurencję z popularnymi bratkami, które cieszą oczy swoim pięknem znacznie krócej.
Czytaj też: Nie tylko podlewanie i nawożenie. Pomidory wymagają jeszcze tego zabiegu
Uprawa toreni fournieri: O czym warto wiedzieć?
Torenia fournieri nie jest trudna w uprawie. Za niewielki wysiłek włożony w pielęgnację, odpłaca się długim i obfitym kwitnieniem.
Torenię można sadzić do gruntu dopiero wówczas, kiedy minie ryzyko przymrozków, a więc w drugiej połowie maja. Należy pamiętać o zastosowaniu warstwy drenażowej i odstępów wynoszących ok. 15 cm między poszczególnymi sadzonkami. Preferuje stanowiska półcieniste i osłonięte od wiatru. Może rosnąć również w pełnym słońcu, jednak wymaga wtedy regularnego i obfitego podlewania. Najlepiej rośnie w żyznym i przepuszczalnym podłożu o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Gleba powinna być stale delikatnie wilgotna.
Roślina jest dosyć odporna na choroby i szkodniki. Bywa jednak atakowana przez mączniaka prawdziwego i zgniliznę korzeni, zwłaszcza gdy uprawiana jest w znacznym zacienieniu, a lato jest wyjątkowo wilgotne.
Torenia fournieri nie jest odporna na niskie temperatury i w związku z tym w naszych warunkach klimatycznych nie nadaje się do całorocznej uprawy w gruncie. Świetnie sprawdza się jednak jako roślina jednoroczna posadzona w doniczce lub skrzynce. Ze względu na swój lekko zwisający pokrój jest idealna do wiszących pojemników. Niektórzy ogrodnicy ozdabiają nią również sezonowo obwódki kwiatowych rabat.
Jak pielęgnować torenie fournieri?
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego torenia fournieri potrzebuje do wzrostu, jest regularne i umiarkowane podlewanie. Podłoże nie może być jednak zbyt wilgotne, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni oraz rozwoju chorób grzybowych. Więcej wody roślina potrzebuje w trakcie upałów.
Czytaj też: Co grozi rolnikom za jazdę z hederem po drodze? Policja i resort o prawie w 2025
Nie można zapominać także o nawożeniu, które zapewnia tej kwitnącej roślinie odpowiednią dawkę składników odżywczych. Warto stosować nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących.
Dodatkowym zabiegiem, dzięki któremu torenia fournieri będzie dłużej i obficiej kwitła, jest usuwanie w trakcie całego sezonu przekwitłych kwiatów, a także przycinanie obumarłych pędów.
Torenia fournieri a bratki
Torenia fournieri bywa często przedstawiana jako doskonała alternatywna dla bratków. Rośliny te są do siebie podobne pod względem pokroju, a także kształtów i kolorów kwiatów. Torenia jest jednak zdecydowanie bardziej odporna. Znacznie lepiej znosi wysokie temperatury i tym samym niestraszne jej nawet upalne lato. Ma również mniejsze wymagania dotyczące podłoża, w którym rośnie oraz stanowiska.
Największą zaletą toreni jest wyjątkowo długi okres kwitnienia, w przeciwieństwie do bratków, które tracą kwiaty już w połowie lata.
Czytaj też: Niezwykłe kwiaty w kształcie serc. Idealna do romantycznych, sielskich ogrodów
Torenia fournieri: Skąd wzięła się jej nazwa?
Nazwa rodzajowa rośliny „torenia” nadana została jej w XVIII wieku przez Linneusza, który chciał w ten sposób uhonorować współczesnego mu duchownego – Olofa Torena, kapelana Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Z kolei nazwa gatunkowa „fournieri” nadana została później na cześć Eugene'a Pierre'a Nicolasa Fourniera, XIX-wiecznego francuskiego botanika.
Torenia fournieri bywa też nazywana „bluewings” lub „wishbone flower”.
- Tagi:
- ogród
- kwiaty
- torenia fournieri