Drzewko w japońskim klimacie. Odpowiednie nawet dla początkujących ogrodników

Wiśnia japońska, zwana również wiśnią piłkowaną, jest gatunkiem drzewa z rodziny różowatych. W naturalnych warunkach występuje przede wszystkim w Chinach, ale także w Korei i Japonii. W tej ostatniej cieszy się szczególnie dużą popularnością. Jako roślina ozdobna uprawiana jest w wielu regionach świata, w tym również w Polsce.
Wiśnia japońska: Co to za roślina? Jak wygląda?
Wiśnia japońska to niewielkie drzewo liściaste o pięknych kwiatach. W warunkach naturalnych może maksymalnie osiągnąć wysokość ok. 10 m i szerokość – ok. 8 m. Uprawiane w naszym klimacie dorasta zazwyczaj do maksymalnie 6 m. Jego korona, w zależności od odmiany, może mieć kształt kulisty, kolumnowy, parasolowaty lub płaczący.
Czytaj też: Nowa konkurentka azalii? Jest niewymagająca i bujnie kwitnie
Wiśnia japońska sprawdzi się w dużych i małych ogrodach. Można sadzić ją zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Szczególnie efektownie wygląda sadzona wzdłuż dróg, alejek lub ogrodzeń.
Jej liście są wyjątkowo błyszczące, mają eliptyczny kształt i piłkowane brzegi. Są zielone, purpurowe lub brązowo-czerwone, a jesienią przebarwiają się na żółto-pomarańczowo.
Jednak jeszcze zanim się pojawią, drzewo obsypuje się drobnymi, kwiatami w pastelowych kolorach – najczęściej w odcieniach różu. Zebrane są one w większe kwiatostany liczące od kilku do kilkunastu sztuk. Kwitnienie trwające zazwyczaj około tygodnia przypada na przełom kwietnia i maja. W jego trakcie kwiaty wydzielają przyjemny aromat, który przyciąga owady zapylające. Tylko niektóre odmiany wiśni japońskiej zawiązują drobne owoce z dużą pestką i niewielką ilością miąższu. Są one jednak trujące dla ludzi, mogą być natomiast bezpiecznie zjadane przez ptaki.
Uprawa i pielęgnacja wiśni japońskiej
Stanowisko, na którym rośnie wiśnia japońska, powinno być ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. W cieniu drzewo będzie zdecydowanie słabiej kwitło. Drzewo preferuje gleby żyzne, wilgotne i przepuszczalne o odczynie pH od obojętnego do nawet silnie zasadowego. Źle znoi podłoże o dużym zasoleniu.
Wiśnia japońska wymaga, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu oraz w czasie upałów, regularnego podlewania. To niezbędne okazuje się ponadto w okresie zawiązywania pąków kwiatowych. Dodatkowo wiosną zaleca się nawożenie. Można stosować zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne. Warto również spulchniać ziemię wokół drzewka, a także regularnie usuwać chwasty.
Czytaj też: Ta roślina zachwyca oryginalnymi kwiatami. Może rosnąć w ogrodzie i w donicy
Wiśnia japońska: O czym trzeba pamiętać?
W przypadku przycinania wiśni japońskiej należy zachować szczególny umiar. Drzewo źle znosi bowiem tego rodzaju zabieg. Jest wówczas bardzo narażone na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.
Jeżeli jednak już zajdzie potrzeba przeprowadzania cięcia to najlepszym czasem na nie jest lato. Dzięki przeprowadzeniu zabiegu w tym terminie roślina będzie miała wystarczająco dużo czasu na regenerację przed nadejściem zimy. Zawsze też do cięcia używać należy zdezynfekowanych narzędzi, co minimalizuje ryzyko przenoszenia chorób. Ponadto zabieg najlepiej wykonywać w ciepły i bezdeszczowy dzień. Od razu po przycinaniu wskazane jest zabezpieczenie miejsc cięcia maścią ogrodniczą lub preparatem grzybobójczym. Usunięcia wymagają przede wszystkim uszkodzone i chore pędy oraz takie, które zaburzają pokrój drzewa.
Czytaj też: Wybierz zamiast borówki amerykańskiej. Mniej pracy, a jagody zdrowe i soczyste
Wiśnia japońska narażona jest na ataki chorób i szkodników charakterystycznych dla drzew pestkowych. Wśród chorób do najczęstszych należy mączniak prawdziwy, drobna plamistość liści drzew pestkowych i rak bakteryjny wiśni. Poza tym wiśnia japońska bywa atakowana przez takie szkodniki jak przędziorek chmielowiec i mszyca wiśniowa.
W związku z tym, że wiśnia japońska pochodzi z obszarów o łagodniejszym klimacie, w Polsce wymaga zabezpieczenia przed nadejściem zimy. Szczególnie wrażliwe na mróz są młode okazy rośliny. Już późną jesienią zaleca się wyściółkowanie ziemi wokół drzewa za pomocą trocin lub kory, a także osłonięcie pnia agrowłókniną lub słomianymi matami. Natomiast w najchłodniejszych, północno-wschodnich regionach kraju, nie zaleca się uprawy drzewa w ogrodzie. Tam nawet przy zastosowaniu osłon na zimę, może przemarznąć. W tych rejonach można jednak sadzić je w dużych donicach, które na zimę przenieść należy do jasnego pomieszczenia o dodatniej temperaturze. W donicy wiśnia japońska może rosnąc nawet do 10 lat.