Co pryskać wywarem z pokrzywy? Odstraszy mszyce, zapobiegnie chorobom

Do pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.) przylgnęła dość krzywdząca łatka “parzącego chwastu”. Roślina ta posiada mnóstwo cennych substancji, stosowanych w lecznictwie i kosmetyce. Z powodzeniem stosuje się ją także jako bazę do naturalnych nawozów (gnojówka z pokrzywy) i oprysków.
Czytaj też: Polacy stworzą własną puszczę? Chcą wykupić lasy
Jakie substancje zawiera pokrzywa?
Pokrzywa zwyczajna to cenne źródło flawonoidów, zawartych głównie w liściach rośliny. Te związki organiczne są barwnikami i przeciwutleniaczami. Pełnią także funkcję fungicydów, czyli substancji zwalczających grzyby. Działają również jak naturalne insektycydy, czyli środki zwalczające lub odstraszające określone gatunki szkodników.
Liście pokrzywy zawierają także liczne kwasy, w tym m.in. kwas pantotenowy, kwasy fenolowe i kwasy krzemowe. Dzięki wysokiej zwartości kwasów pokrzywa doskonale sprawdza się jako składnik kompostu (przyspiesza rozkład jego składników).
W pokrzywie znajdziemy także bogaty zestaw witamin (C, K, B2) i minerałów (potas, żelazo, wapń, fosfor). Świeże liście pokrzyw zawierają bardzo dużo azotu.
Czytaj też: Atakują już wczesną wiosną. Zastosuj te domowe opryski, a mszyce znikną z róż
Uniwersalne zastosowanie pokrzywy w ogrodzie
Jeżeli w ogrodzie lub na działce rośnie dużo skupisko pokrzyw, roślinę warto wykorzystać jako bazę do wywarów, wyciągów lub pod naturalny obornik. Najwięcej substancji odżywczych (i grzybobójczych) znajduje się w świeżych liściach pokrzywy (zbieranych zazwyczaj zanim roślina zacznie kwitnąć). Zebrane ziele można wykorzystać jako:
- bazę pod wyciąg lub wywar do naturalnych oprysków,
- bazę pod gnojówkę – do stosowania jako nawóz i oprysk,
- składnik kompostu.
Wywar z pokrzywy stosuje się m.in. jako naturalny oprysk przed mszycami. Oprysk na bazie rozcieńczonej gnojówki z pokrzywy ma z kolei uniwersalne stosowanie (tu m.in. ochrona przeciwgrzybowa warzyw, krzewów, roślin kwitnących). Przy stosowaniu mikstury należy zachować optymalny, zalecany poziom rozcieńczenia.
Czytaj też: Ta odmiana magnolii pozostaje zielona przez cały rok i długo kwitnie
Jak przygotować wywar z pokrzywy pod oprysk?
Bazą do mikstury jest ok. 1 kg świeżo zebranych, rozdrobnionych liści pokrzywy. Zamiennie można wykorzystać ok. 200 g suchego ziela. Pokrzywę należy zalać 10 litrami wody (najlepiej deszczówki), a następnie gotować przez ok. 30 minut. Po ostudzeniu preparat należy rozcieńczyć w proporcji 1:5. Gotową miksturę stosuje się jako oprysk wiosenny, zapobiegający takim chorobom/szkodnikom roślin jak m.in.: szara pleśń, rdza, amerykański mączniak agrestu. Oprysk wywarem z pokrzywy zaleca się także do zwalczania chowaczy łodygowych. Tym typem mikstury można pryskać wiosną m.in. pomidory, kapustę i ziemniaki oraz krzewy owocowe.
Gnojówka z pokrzywy pod oprysk. Jak przygotować?
Przyjmuje się, że optymalne proporcje to ok. 1 kg liści pokrzywy na 10 litrów wody. Miksturę należy przygotować w dużym pojemniku lub plastikowej beczce (pojemnik nie może być metalowy). Beczka lub pojemnik muszą być odkryte lub posiadać lekko uchylone wieko przez cały proces fermentacji. “Dojrzewanie” gnojówki z pokrzywy trwa od 2 do 3 tygodni. Proces fermentacji jest zakończony, gdy mikstura przestaje się pienić i nabiera intensywnego, ciemnozielonego (lub brunatnego) koloru.
Gnojówkę z pokrzywy pod oprysk stosuje się w mocno rozcieńczonej formie. Zalecane proporcje to zazwyczaj 1:20. Aby oprysk dłużej utrzymał się na powierzchni roślin, do preparatu można dodać np. 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Rośliny należy opryskać dokładnie, z każdej strony. Zabieg będzie najbardziej skuteczny przy suchej, słonecznej pogodzie. Warto wykonać go pod wieczór. Specyficzny “zapach” mikstury powinien ulotnić się do rana.
Czytaj też: Spryskaj tym sadzonki pomidorów. Uratujesz krzaczki i unikniesz kłopotów
Oprysk z gnojówki z pokrzywy. Na co pomaga? Jakie rośliny pryskać?
Ten typ oprysku jest wysoce uniwersalny. Stosuje się go najczęściej przeciwko mszycom, ale pomoże też zwalczyć choroby grzybowe i mączniaka. Oprysk z gnojówki z pokrzywy można stosować m.in. na:
- warzywa – paprykę, pomidory, ogórki, dynie, warzywa kapustne (tych nie podlewamy za to gnojówką w pokrzywy),
- rośliny kwitnące np. róże, surfinie,
- krzewy ozdobne,
- drzewa owocowe.
Warto jednocześnie pamiętać, że naturalny oprysk z pokrzywy działa bardziej zapobiegawczo niż “zwalczająco”. Jeżeli choroba rośliny jest zaawansowana lub atakuje ją duża ilość szkodników, trzeba będzie wdrożyć inne metody.
Czytaj też: Mało znane pnącze z czerwonymi, zdrowymi owocami. Właśnie można je sadzić