Chcesz posadzić mieczyki w ogrodzie? Odpowiedni termin coraz bliżej

Mieczyki są roślinami z rodziny kosaćcowatych. Spotkać je można w Europie, Azji i Afryce. Bywają nazywane również gladiolami od łacińskiego słowa gladius oznaczającego miecz, który zresztą przypominają swoim wyglądem. Symbolizują zwycięstwo i siłę.
Czytaj też: Uważaj na lawendę w kwietniu. Pora wykonać te 4 obowiązkowe zabiegi
Uprawa mieczyków: O tym warto pamiętać
Mieczyki mają długą, wąską łodygę, na której pojawiają się kwiaty w kształcie lejka zebrane w imponujące, kłosowe kwiatostany. Kwiaty mogą występować w wielu kolorach. Uprawiane są w ogrodach jako rośliny ozdobne, a często także z przeznaczeniem na kwiaty cięte. Na rabatach pięknie prezentują się w towarzystwie innych wysokich bylin takich jak np. lilia czy jeżówka. Z przodu, przed mieczykami posadzić natomiast można rośliny niższe w tym m.in. heliotrop i funkię.
Galdiole staną się wyjątkową ozdobą ogrodu pod warunkiem, że zostaną właściwie posadzone, a następnie będą odpowiednio pielęgnowane. Bardzo ważny jest wybór podłoża, które powinno być żyzne i przepuszczalne. Najlepiej jeśli dodatkowo jego odczyn zbliżony będzie do obojętnego. Odpowiednia gleba zapobiegnie gniciu korzeni.
Mieczyki preferują słoneczne stanowisko. Bardzo ważne, aby było ono też osłonięte od wiatru, który może łatwo uszkodzić długie i delikatne łodygi kwiatów.
Jak sadzić mieczyki?
Bardzo ważne w uprawie mieczyków jest ich sadzenie, które wpływa na późniejszy wzrost i kwitnienie. Warto więc pamiętać o:
- właściwym terminie – między połową kwietnia a połową maja, posadzone w tym czasie będą kwitły w lipcu i sierpniu;
- odpowiedniej temperaturze podłoża – przynajmniej 10 stopni Celsjusza, ponieważ gladiole nie lubią zimna;
- sadzeniu w pogodny i bezdeszczowy dzień – zapobiegnie to gromadzeniu się wody w korzeniach kwiatów;
- zasileniu ziemi przed sadzeniem za pomocą kompostu lub nawozu mineralnego;
- wyborze miejsca – nie powinno być to samo miejsce, w którym rok wcześniej rosły mieczyki, ale także ogórki, pomidory, fasola, groch i truskawki;
- właściwym sąsiedztwie – z daleka od roślin takich jak pelargonie, petunie, astry i floksy;
- dokładnym obejrzeniu bulw przed sadzeniem w celu sprawdzenia, czy nie są uszkodzone bądź nie wykazują objawów chorób lub oznak żerowania szkodników; ich skórka powinna być jędrna, sucha i pozbawiona plam;
- zaprawieniu bulw w środku grzybobójczym;
- wykonaniu drenażu gleby np. przy użyciu kamyczków, co ułatwi późniejsze odprowadzanie wody;
- sadzeniu na odpowiednią głębokość w ziemi – ok.10-15 cm;
- odstępach pomiędzy poszczególnymi bulwami wynoszących ok. 15-20 cm, dzięki którym kwiaty będą miały odpowiednio dużo miejsca i nie będą się nawzajem zacieniać.
Czytaj też: Atakują już wczesną wiosną. Zastosuj te domowe opryski, a mszyce znikną z róż
Jak sadzić mieczyki, by się nie przewracały?
Mieczyki to kwiaty o wyjątkowo długich łodygach. Niektóre odmiany mogą osiągać nawet 120 cm wysokości. Z tego powodu wykazują tendencję do przewracania się i to zarówno pod wpływem wiatru, jak i własnego ciężaru. Aby temu zapobiec, powinno się sadzić je odpowiednio głęboko. Doświadczeni ogrodnicy polecają zasadę, według której bulwy sadzi się na głębokości odpowiadającej trzykrotności ich wysokości. Posadzone zbyt płytko będą bardziej narażone na przewracanie się pod wpływem silnych podmuchów wiatru.
Warto też sadzić kwiaty w grupach, przy zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi. Posadzone w ten sposób będą bardziej odporne na przewracanie się. Należy przy tym pamiętać, aby nie sadzić ich zbyt blisko siebie. Będą się wówczas zacieniały, a konkurując o dostęp do światła ich pędy kwiatostanowe będą się wyciągać. Z tego powodu staną się cienkie i tym samym jeszcze bardziej podatne na przewracanie się.
Warto też w momencie, kiedy łodygi kwiatów osiągną już pewną wysokość, podwiązać je do palików lub tyczek, co zapobiegnie przewracaniu się.
Czytaj też: Podsyp tulipany, a będą dłużej kwitły. Najważniejsze zasady uprawy
Jak pielęgnować mieczyki?
Mieczyki posadzone w odpowiedni sposób nie wymagają już później szczególnie dużo pielęgnacji, a zabiegi, których potrzebują, nie należą do skomplikowanych.
Gladiole trzeba przede wszystkim podlewać, zwłaszcza w okresach suszy. Nie można przy tym moczyć ich liści, ponieważ może prowadzić to do rozwoju chorób grzybowych. Ponadto warto też regularnie sprawdzać, czy kwiaty nie zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby. Często padają one bowiem ofiarą przede wszystkim mszyc i wciornastków.
Mieczyki nie są mrozoodporne i w związku z tym przed nadejściem zimy należy wykopać je z ziemi. Optymalnym terminem do tego jest wrzesień. Cebulki po wykopaniu należy osuszyć, a następnie aż do wiosny przechowywać w suchym pomieszczeniu o temperaturze ok. 5-10 stopni Celsjusza.