Claas Xerion TS 5000 - potężny ciągnik do zadań specjalnych
Maszyna występuje w kilku wersjach: z obracaną kabiną do pracy na silosie czy w lesie, z przestrzenią do zabudowania na ciągniku do rozlewu gnojowicy oraz od niedawna z technologią czterech gąsienic TS (Trac System).
Ciągnik po raz pierwszy ujrzał światło dzienne rok temu i po przeprowadzonych pokazach zyskał uznanie rolników. Do prac polowych wymagających dużej siły uciągu oraz trakcji zastosowany został specjalny system gąsienicowy, radzący sobie z uprawą głęboką, a także odznaczający się zdecydowanie mniejszym poślizgiem oraz większą wydajnością pracy (ha/h), co w efekcie wpływa na niższe zużycie paliwa. Na przełomie lata i jesieni ciągnik Xerion 5000 TS został przetestowany przez kilkunastu przedsiębiorców rolnych w Polsce.
- Aby pokazać niezawodność i możliwości ciągnika Claas Xerion 5000 TS, powierzyliśmy go rolnikom pracującym przy uprawie roli w zróżnicowanych warunkach - od lekkich ziem wielkopolskich po ciężkie gleby na terenie Warmii. Ciągnik pracował z różnymi maszynami towarzyszącymi o szerokości do 12,5 m przy uprawie płytkiej, a przy głębokiej - z 8-metrowym narzędziem towarzyszącym. Łącznie ciągnik wykonał pracę na około 500 ha i efektywnie przepracował ponad 50 godzin. Zgodnie z danymi zarejestrowanymi przez system Telematics Claas Xerion 5000 TS osiągnął bardzo niskie wartości spalania - od 4 do 6,35 l/ha - podczas lekkiej pracy z agregatami talerzowymi: Lemken Gigant 12 m, Köckerling Rebel 12,5 m oraz Agrisem Disc-O-Mulch Gold 9 m. Natomiast w uprawie głębokiej, podczas pracy ciężkiej z kultywatorami Horsch Tiger 5, 6 i 8 AS, spalanie wyniosło od 12 do 17 l/ha, co pokazało, jak niezwykle wydajny i efektywny jest ten ciągnik - mówi Barbara Raba-Przybylak, Product Manager ds. Ciągników w firmie CLAAS.
Jedną z najważniejszych zalet ciągnika jest możliwość pracy na niskich obrotach silnika (maksymalny moment obrotowy XERION 5000 to 1300 obr./min - 2600 Nm). Oszczędności zapewniają również niskie obroty na postoju - 730 obr./min. Ponadto w maszynie zastosowano inteligentne sterowanie przekładnią, które nie wymaga ingerencji operatora.
Pełna rama z dwoma skrętnymi osiami zwiększa wytrzymałość na bardzo duże obciążenia podczas pracy w głębokiej uprawie, system kierowania z kolei zapewnia optymalny promień skrętu ciągnika bez „łamania pojazdu”. W porównaniu z ciągnikiem łamanym tył maszyny nie zachodzi przy skręcie, co może być kłopotliwe np. na zakrętach czy przy odbiorze ziarna od kombajnu. Na uwagę zasługują także systemy kierowania osiami, w tym system dynamicznego kierowania, pozwalające na mniejszą liczbę obrotów kierownicą w celu uzyskania pozycji maksymalnego skrętu. Pełne sterowanie ciągnika odbywa się w standardzie za pomocą tylko dwóch przycisków dzięki intuicyjnemu zarządzaniu sekwencjami. Jeśli zaś zajdzie potrzeba przezbrojenia ciągnika Xerion TS, możemy także zamienić gąsienice na koła. Z technicznego punktu widzenia można to przeprowadzić bardzo prosto i szybko. Po zabezpieczeniu wózka jezdnego w dwóch miejscach metalowymi sworzniami pod piastą należy odbezpieczyć siłownik hydrauliczny położony w dolnej części wózka gąsienicy. Następnie trzeba odkręcić śruby wokół piasty i zdjąć wózek jezdny za pomocą ładowarki teleskopowej wyposażonej w widły do palet. Ostatnim krokiem jest montaż koła do piasty.
Łatwość konserwacji i dodatkowa oszczędność
Ciągnik jest ponadto prosty w codziennej obsłudze konserwacyjnej. Użytkownik może sprawdzić poziom olejów z kabiny, w tym nawet silnikowego oraz dokonać przedmuchania chłodnic przez wentylator rewersyjny podczas pracy na polu - bez potrzeby zatrzymywania się. Claas wydłużył także okres przeglądu głównego wszystkich modeli Xerion do 1000 mth.
ZOBACZ TAKŻE: Claas kończy współpracę z firmą Agro-Serwis. Kto zajmie jej miejsce?
- Tagi:
- Claas Xerion
- Claas