Ceny żywca wieprzowego - w dół, wołowego - w górę
Producenci trzody chlewnej nie mają łatwo. Stawki za tuczniki spadły nie tylko w skali miesiąca, ale i roku.
Żywiec wieprzowy
Od 3,80 do nawet 5,00 zł/kg w żywej wadze płacą obecnie firmy skupujące świnie. Rozbieżność cenowa jest zatem spora. Dominują jednak stawki wynoszące 4,40 - 4,70 zł/kg. Są one o wiele niższe, niż te proponowane rolnikom w sierpniu 2019 roku.
A jaki był lipiec? I w przypadku tego miesiąca odnosząc się do wcześniejszych okresów nie było najlepiej. Jak wynika z danych GUS średnia cena żywca wieprzowego w skupie wyniosła 5,03 zł/kg i była niższa o 9,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jeśli zestawimy ją z lipce 2019 roku również zauważymy dołki (- 10,7%). Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 5,35 zł, tj. o 8,5% mniej niż przed rokiem.
Sprawdź aktualne ceny żywca wieprzowego TUTAJ
Żywiec wołowy
Wydaje się, że w branży wołowej sytuacja jest stabilniejsza. Za byki mięsne (MM) można obecnie otrzymać od 6,50 do 8,20 zł/kg. Dominuje jednak stawka wynosząca 7,00 zł/kg, byki mleczne (HF) - od 6,20 do 6,80 zł/kg, a byki mieszańce (MCB) od 6,30 do 7,00 zł/kg. W porównaniu do lipca stawki troszkę wzrosły.
GUS podaje, że cena skupu żywca wołowego wynosiła wówczas średnio 6,29 zł/kg. Wzrosła ona nieznacznie w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i w skali roku - odpowiednio o 0,3% i 1,1%. Cena bydła rzeźnego na targowiskach wyniosła 6,74 zł/kg i była o 5,6% wyższa w odniesieniu do poprzedniego roku.
- Niskie ceny skupu żywca wołowego nieco wzrosły, daleko jednak im do zadowalających poziomów. Ten kierunek produkcji opiera się na eksporcie i ceny kształtowane są daleko poza naszym krajem - komentuje Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Sprawdź aktualne ceny żywca wołowego TUTAJ
Żywiec drobiowy
A jak przedstawia się sytuacja cenowa w kontekście drobiu? Jeśli porównamy lipcowe ceny z tymi sprzed roku, zauważymy, że spadły one i to sporo, bo aż o 11,2%. Cena skupu drobiu rzeźnego wynosiła wówczas 3,58 zł/kg i w skali miesiąca wzrosła o 3,3%.
Drób. Niższe ceny i spadek eksportu. Kiedy sytuacja się poprawi? KLIK
Produkcja mleka
Stabilizacja - tym jednym słowem można określić obecną sytuacje branży mleczarskiej. Ceny skupu wahają się w granicach 1,35-1,45 zł/l mleka w zależności od odbiorcy i jego cennika.
Jak wynika z danych GUS w lipcu za 1 hl mleka płacono w skupie 130,69 zł, tj. o 0,1% więcej niż przed miesiącem i o 0,4% więcej niż przed rokiem.
Jaka sytuacja na rynku mleka? Jak było w maju i czerwcu, jak jest teraz? KLIK