Ta hodowla jest najbardziej stabilna? W Polsce jest 270 tys. takich gospodarstw
Około 6 mln 273,2 tys. sztuk w 270 tysiącach gospodarstw - tak w wielkim skrócie wygląda w liczbach rynek wołowiny w Polsce.
Sektor wołowiny. "Najbardziej stabilny spośród rynków mięsa w Polsce".
Jak wyliczają władze resortu rolnictwa, Polska produkcja wołowiny ukierunkowana jest głównie na eksport (ok. 80 proc. krajowej produkcji), a największym rynkiem (ok. 80 proc.) pozostają wciąż kraje Unii Europejskiej.
- Sektor wołowiny jest rynkiem najbardziej stabilnym spośród rynków mięsa w Polsce. Ze względu na korzystne, naturalne warunki produkcji wołowiny, walory polskiego produktu doceniane są na rynkach unijnych i w krajach trzecich. W ubiegłym roku Polska uzyskała prawo możliwość sprzedaży wołowiny do Chin i Wietnamu, a dostęp do rynków kolejnych krajów azjatyckich jest aktualnie negocjowany. Już w marcu 2024 r. Polska uzyskała renegocjowanie wzoru świadectwa weterynaryjnego zdrowia dla eksportowanego mięsa wołowego oraz bydła rzeźnego do Algierii - wyliczają przedstawiciele resortu rolnictwa, którzy uczestniczyli w niedawnym Ogólnopolskim Sympozjum Hodowców i Przetwórców bydła mięsnego, które zorganizowała Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI).
Eksport polskiej wołowiny 2024
Według danych resortu, od stycznia do sierpnia 2024 r. eksport polskiej wołowiny wzrósł, w relacji rocznej, ilościowo o blisko 4 proc. (do 277,5 tys. ton), a wartościowo o ponad 5 proc. (do 1,6 mld euro).
- Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost eksportu polskiej wołowiny do Turcji (wzrost eksportowanych ilości o ponad 80 proc. w relacji rok do roku) - wylicza resort rolnictwa.
Mercosur dużym zagrożeniem dla rynku polskiej wołowiny. Tak samo zamienniki mięsa
Niestety - nie brakuje przy tym zagrożeń i to patrząc już na niedaleką przyszłość. Chodzi oczywiście o obawy środowisk rolniczych w związku z planowanym podpisaniem umowy na linii Unia Europejska - kraje Mercosur. Piszemy o tym na naszych łamach.
CZYTAJ TAKŻE: Wspólna akcja rolników w całej Polsce. "Stop EU-Mercosur"!
Minister rolnictwa także wyrażał wprost już wcześniej swoje obawy tej sprawie - również pisaliśmy o tym na naszych łamach.
Osobną kwestią jest także coraz mocniejsza promocja zamienników mięsa - takie plany wynikają m.in. z raportu pt. "Strategiczny Dialog na temat przyszłości rolnictwa UE" - opublikowanego we wrześniu unijnego dokumentu, który ma być realizowany przez nowego komisarza rolnictwa.
Resort rolnictwa zaznacza więc dziś wprost: wyzwań - w tym zagrożeń - dla rynku wołowiny nie brakuje.
- Jednym z najważniejszych wyzwań staje się utrzymanie konkurencyjności polskiej wołowiny na rynkach zagranicznych, co jest istotnym działaniem w kontekście konieczności eksportu nadwyżek produkcyjnych. W tym świetle niekorzystne są coraz wyższe unijne wymagania środowiskowe i jakościowe, dotyczące dobrostanu zwierząt oraz wzrastające wymagania przy budowie obiektów inwentarskich. Negatywnym czynnikiem w tym obszarze wciąż pozostaje postępująca liberalizacja handlu, połączona z nieprzestrzeganiem analogicznych wymogów przez eksporterów z krajów trzecich, w tym krajów tworzących Mercosur. Niewątpliwie nowym wyzwaniem dla sektora wołowiny staje się również agresywna promocja roślinnych zamienników mięsa, coraz częściej łączona z nieuchronną transformacją klimatyczną - podkreślają przedstawiciele resortu rolnictwa, po Ogólnopolskim Sympozjum Hodowców i Przetwórców bydła mięsnego
CZYTAJ TAKŻE: Mleko A2A2 z tego gospodarstwa już w kartonikach do sprzedaży [VIDEO]
- Tagi:
- bydło
- wołowina
- polska wołowina