Sposób na emisję metanu: Jeden bolus na ponad 100 dni
![](/media/cache/17/16/1716d9042c63b047a477afa4caa8af98.jpg)
Firma Ruminant BioTech z Nowej Zelandii opracowała ten nowy bolus, który dzięki technologii powolnego uwalniania w żwaczu, aktywnie wpływa na redukcję emisji metanu przez krowy.
Jak działa bolus redukujący metan?
Bolus zawiera tribromometan, substancję naturalnie występującą w wodorostach, jednak w tym przypadku wykorzystywana jest jej syntetyczna wersja. Dzięki opatentowanej formule o kontrolowanym uwalnianiu, substancja czynna dostarczana jest w precyzyjnych dawkach przez ponad 100 dni. Biodegradowalna osłonka bolusa zapewnia, że pozostaje on w żwaczu, zamiast być wydalonym, co gwarantuje długotrwałą skuteczność.
Czytaj też: Wszyscy rolnicy w Europie mogą płacić podatek od emisji zwierząt? Jest odpowiedź
Kiedy bolus trafi na rynek?
Pierwsza sprzedaż bolusa jest planowana w Australii w październiku 2025 roku. Natomiast w Nowej Zelandii firma czeka na specjalne zatwierdzenie regulacyjne, ponieważ inhibitory metanu są tam traktowane jako leki weterynaryjne, co wymaga dodatkowych testów i pozwoleń.
Ruminant BioTech to nowozelandzki startup założony w 2021 roku przez zespół lekarzy weterynarii, którzy skupili się na rozwiązaniach ograniczających emisję metanu w systemach hodowli zwierząt opartych na pastwiskach.