Ile kosztuje wyprodukowanie 1 litra mleka?
Na zysk z produkcji mleka wpływa wiele czynników. Znaczące są oczywiście koszty, w tym te związane z wytworzeniem paszy dla zwierząt oraz ich utrzymaniem. Wszyscy wiemy, jak w ubiegłym roku podrożały nawoży, gaz i energia elektryczna. To nie pozostało bez wpływu na sektor mleczarski. Wraz ze wzrostami kosztów żywienia w górę poszybowały także ceny mleka.
Wyższe ceny mleka w 2022 r.
Średnia cena mleka w Uni Europejskiej w 2022 roku wynosiła około 50,05 euro/100 kg i była o 36,93% wyższa niż w roku 2021. Natomiast średnia cena w Polsce w tym okresie oscylowała w granicach 49,10 euro/100 kg i była o 42,48% wyższa niż w 2021 r. Co ciekawe, według danych przytoczonych przez Dorotę Grabarczyk z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka podczas Forum Hodowli Bydła na targach Ferma w Bydgoszczy, polscy rolnicy w listopadzie i grudniu otrzymywali nawet wyższe stawki za mleko, niż średnia krajowa (odpowiednio o 1% i 3,45%).
Czytaj także: Spadki cen mleka mogą doprowadzić do likwidacji gospodarstw mleczarskich
Mogłoby się wydawać więc, że te historycznie wysokie ceny mleka w skupie spowodują, że zysk z produkcji mleka będzie również rekordowy. Czy tak było w praktyce? Okazuje się, że nie do końca. Podczas wykładu dotyczącego aktualnej sytuacji na rynku mleka Dorota Grabarczyk z PFHBiPM przedstawiła wnioski, do jakich doszli specjaliści z Kujawsko - Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, którzy chcieli sprawdzić opłacalność produkcji mleka w minionym roku.
Przeprowadzili oni kalkulacje kosztów, jakie w gospodarstwach mlecznych ponoszą rolnicy, którzy pozyskują wydajności na poziomie 6000, 7000 oraz 8000 litrów mleka. Wzięli pod uwagę wszystkie koszty bezpośrednie i pośrednie oraz średnie ceny mleka w skupie w trzech następujących po sobie latach: 2020, 2021 i 2022.
2 zł kosztuje wyprodukowanie litra mleka?
Z danych tych wynika, że rzeczywiście ceny mleka w każdej badanej grupie wzrosły (w 2020 wynosiły 1,45 zł/l, 2021 r. - 1,67 zł/l, a w 2022 r. - 2,39 zł/l). One jednak nie zrekompensowały aż tak bardzo wzrostu wydatków, z jakim musieli w 2022 roku zderzyć się gospodarze. Okazuje się, że w ciągu 2 lat koszt wyprodukowania litra mleka wzrósł aż o około złotówkę!!!!
Oczywiście najwyższy koszt jednostkowy ponieśli ci, którzy uzyskują najmniejszą z branych pod uwagę wydajności - 6 tys. litrów. W 2022 wyprodukowanie 1 litra mleka kosztowało ich 2,08 zł. W przypadku tych, którzy wyższe średnie wydajności uzyskują, koszty te przedstawiają się następująco: 7 tys. litrów - koszt jednostkowy: 1,97 zł/l; 8 tys. litrów - koszt jednostkowy 1,88 zł/l.
........................................................................................................................................................
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- ceny mleka
- Ferma w Bydgoszczy