Branża mleczarska z Ukrainy i Polski łączą siły. Jest apel do rządów państw
Przypomnijmy: o obawach, związanych z zaostrzającą się sytuacją na granicy polsko-ukraińskiej, pisaliśmy niedawno szerzej na naszych łamach.
Blokady rolników na granicy z Ukrainą odbiły się bowiem szerokim echem - a sama Ukraina, w związku z protestami, zaczęła grozić zablokowaniem wwozu na swój teren polskich produktów spożywczych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Czy zamknięcie granicy z Ukrainą uderzy w polskich producentów mleka?
Obawy nie ustają - i dotyczą tak naprawdę przedstawicieli branży mleczarskiej w obydwu państwach.
Apel Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy i Polskiej Izby Mleka do premierów i ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy
Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy i Polska Izba Mleka po raz kolejny zaapelowały do administracji rządowej - po obu stronach granicy - o podjęcie konstruktywnego dialogu w zakresie zakończenia sporu na granicy Polski i Ukrainy.
29 lutego wystosowano wspólny apel - podpisany przez przedstawicieli:
- Stowarzyszenia Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy,
- Stowarzyszenia Producentów Mleka
- Polskiej Izby Mleka
- Polski i Ukraiński sektor mleczarski od września 2023 roku wielokrotnie sygnalizował, że mleko i jego produkty nie mogą stać się ofiarą braku dialogu i porozumienia w zakresie importu zboża. Pragniemy podkreślić, że Ukraina jest dziś jednym z czołowych, pozaunijnych, odbiorców polskich produktów mlecznych, a saldo dodatnie dla polskich eksporterów, w wymianie handlowej pomiędzy PL a Ukrainą wynosi ponad 97 mln Euro. Polskie produkty są rozpoznawalne i cenione na ukraińskim rynku - czytamy w podpisanym wspólnie apelu.
Jak podkreślają przedstawiciele sektora mleczarskiego - trzeba "budować mosty dla dobrego biznesu i rolników".
- Jesteśmy zainteresowani kontynuacją tej współpracy, by zapewnić ukraińskim konsumentom polskie produkty mleczarskie, a rolnikom stabilne ceny płacone za mleko. Chcemy dzielić się wiedzą, inwestować po obu stronach granicy, budować mosty dla dobrego biznesu i rolników - zaznaczają sygnatariusze.
I wprost apelują:
- Apelujemy do rządów Ukrainy i Polski o uwzględnienie specyfiki handlu produktami mleczarskimi między naszymi krajami. Chcemy ze sobą współpracować, chcemy tworzyć dobry klimat do współpracy po obu stronach granicy, chcemy zapewnić naszych parterów o ciągłości dostaw polskich produktów do ukraińskich sklepów oraz ukraińskich do Polski. Każde spotkanie, każdy dialog i dobra współpraca przybliża nas do zakończenia konfliktu - czytamy na końcu dokumentu.
Poniżej skan wspomnianego pisma skierowanego do przedstawicieli obydwu rządów:
CZYTAJ TAKŻE: Pomoc suszowa 2023. Ruszył nabór [WZÓR WNIOSKU, STAWKI]
CZYTAJ TAKŻE: Przeprowadzili audyt gospodarstw mlecznych. Chodzi o rolnictwo regeneratywne