Będzie więcej warzyw - odbiły w lipcu
Przebieg warunków pogodowych na początku okresu wegetacyjnego w 2024 r. nie był sprzyjający dla upraw warzyw gruntowych. Nadmierna wilgotność gleby skutkowała opóźnieniem prac polowych zwłaszcza w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części kraju.
Przyszły przymrozki i brakowało deszczu
Dzięki utrzymującej się znacznej wilgotności podłoża, wschody warzyw posianych pod koniec marca i na początku kwietnia były wyrównane, jednak niedobór opadów deszczu w wielu rejonach, notowany w drugiej połowie kwietnia, wpłynął na spowolnienie wzrostu i rozwoju roślin.
W wyniku przymrozków występujących pod koniec kwietnia i na początku maja, doszło do powstania strat mrozowych, przede wszystkim na plantacjach nieokrywanych. W kolejnych tygodniach maja na osłabienie kondycji warzyw (głównie w uprawach nienawadnianych), wpłynął pogłębiający się deficyt opadów deszczu. Pod koniec tego miesiąca, w niektórych rejonach kraju odnotowano gradobicia, które powodowały zniszczenia roślin.
Wysokie temperatury i skorupa glebowa, choroby grzybowe i szkodniki
Występujące w czerwcu wysokie temperatury powietrza doprowadziły do przesuszenia gleby, utrudniając wzrost roślin, zwłaszcza wysadzonych do gruntu z rozsady. Opady deszczu w lipcu na przeważającym obszarze kraju przyczyniły się do poprawy bilansu wodnego, jednak na cięższych glebach, w warunkach ciepłej i słonecznej pogody, prowadziły do powstawania skorupy glebowej, która utrudnia wnikanie wody deszczowej do podłoża. Dotychczasowy przebieg warunków pogodowych sprzyjał rozwojowi chorób grzybowych oraz szkodników roślin, w tym mięczaków.
Sprzyjające warunki pogodowe w lipcu
Sprzyjające warunki pogodowe w lipcu wpłynęły na przyspieszenie rozwoju roślin i dojrzewanie warzyw.
Jakie będą zbiory warzyw?
Tegoroczne zbiory kapusty mają wynieść ok. 593 tys. t, ale decydujący wpływ na ostateczną wielkość będzie miało plonowanie odmian późnych. Produkcja kalafiorów jest szacowana na 111 tys. t. Zbiory cebuli w bieżącym roku, z powodu wzrostu powierzchni jej uprawy, mogą przekroczyć 695 tys. t.
Produkcję marchwi oceniono na 572 tys. t, pietruszki korzeniowej na ok. 150 tys. t, a zbiory buraków ćwikłowych na ok. 249 tys. t. Selerów korzeniowych powinno być ok. 101 tys. t.
Wzrost powierzchni uprawy przyczynił się do zwiększenia produkcji pomidorów do niemal 210 tys. t. Zbiory ogórków w bieżącym roku oceniono na niespełna 118 tys. t. Zbiory kukurydzy cukrowej zwiększą się do 160 tys. t.
Łączna produkcja dyni, kabaczka i cukinii jest obecnie szacowana na 423 tys. t, natomiast zbiory pozostałych gatunków warzyw wyniosą ok. 519 tys. t.
CZYTAJ TEŻ: Polski drób jest liczony w milionach. Dominują dwa województwa
- Tagi:
- zbiory
- warunki pogodowe
- warzywa