Żywiec wołowy - co dzieje się na rynku?
Od długiego już czasu na rynku żywca wołowego niewiele się dzieje. Ceny z tygodnia na tydzień minimalnie się wahają, raz w jedną stronę, raz w drugą, czego niekiedy w skupach pośrednicy nawet nie wykazują, tłumacząc, że za chwile cena i tak się zmieni.
Polski rynek żywca wołowego a zachodni
Aktualnie zdecydowana większość wyprodukowanej wołowiny jest eksportowana. Ta jednak, która trafia do polskich sklepów w zupełności pokrywa zapotrzebowanie. Inaczej obecnie sytuacja wygląda w Niemczech. Tam towaru brakuje:
- Dostępna na niemieckim rynku bydła rzeźnego podaż młodych buhajów i samic rzeźnych nie jest w pełni wystarczająca do zaspokojenia panującego popytu. Ceny nadal rosną na początku tygodnia - czytamy na stronie vezg.de
U nas z kolei gdyby nie minimalne korekty cen w skupach, można by powiedzieć, że utrzymują się one na dość stabilnym poziomie.
- Są jakieś drobne zmiany, raz w jedną 10 groszy, a raz w drugą. Jak gdzieś mają trochę więcej, to patrzą jakiś grosik urwać, a jak komuś zabraknie, to dokłada, czy jak waluta się trochę zmieni, ale na razie to są symboliczne zmiany. I tak tydzień po tygodniu - raz jedna raz w drugą - analizuje Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, skupujący żywiec wołowy.
- Mówimy tutaj o rynku krajowym, a czy zagraniczny w jakikolwiek sposób się przekłada czy nie, to trudno też powiedzieć. Poza tym to, że ktoś wystawia cenniki, czy to u nas, czy na Zachodzie, to jest jedno, więc myślę, że cena uwarunkowana jest od tego, ile komu się uda kupić, a jak komuś zależy, to i swoją marże odchudzi - dodaje rozmówca.
Ceny bydła. Ile płacą skupy?
Przedział cen minimalnych i maksymalnych za żywiec wołowy w poszczególnych skupach jest dość duży. Za byka mlecznego HF wynosi on między 10,50 a 11,50 zł/kg, przy średniej 10,80 - 11,05 zł/kg. Dużą różnicę stawek widać w przypadku byka mięsnego MM. Rolnik może dostać za niego od 11,50 do 15,00 zł/kg, średnia wynosi 12,50 zł/kg. Ceny jałówek mlecznych HF natomiast wahają się od 8,5 do 11,50 zł/kg, przy średniej 9,80 - 10,50 zł/kg. Za mięsną MM z kolei stawki oscylują w granicach 10,50 a 14,00 zł/kg, średnia to 11,60 - 12,00 zł/kg. Za kilogram krowy pośrednicy oferują aktualnie od 4,00 do 10,00 zł/kg. Średnia wynosi 4,50 - 8,80 zł/kg.