„Wywozimy mnóstwo macior”. Dlaczego ceny żywca spadają? [styczeń 2021]
Nowy rok - nowe możliwości rozwoju, jednak nie na rynku trzody chlewnej. Początek stycznia utrzymał stabilne, ale niskie ceny tucznika. Dziś (20.01.) odnotowaliśmy obniżki.
Styczniowa obniżka cen tucznika
Grudniowe lekkie zwyżki cen tucznika, które zaskoczyły niejednego pośrednika przyniosły nadzieję rolnikom na kolejne podwyżki.
- Na tę chwilę jestem zaskoczony, że w ogóle przed świętami coś się zadziało w lepszym kierunku - mówił na początku roku Andrzej Podgajny, skupujący trzodę chlewną.
Od grudnia ceny praktycznie utrzymywały się na stabilnym poziomie. Aż do dziś. Aktualnie ceny żywca spadły o 0,20 zł/kg, w poubojowej klasie E natomiast o 0,30 zł na kilogramie.
- Główna przyczyna to zapchany rynek, nikt nie chce towaru. Brak zbytu - mówi Paweł Sworowski z wielkopolskiej firmy Martrans, zajmującej się skupem żywca wieprzowego i wołowego.
Od rolnika z województwa kujawsko - pomorskiego otrzymaliśmy informację, że masowo skupuje się lochy, a co za tym idzie, następuje likwidacja stad i upadłość mniejszych producentów trzody chlewnej. Potwierdza to także przedstawiciel wyżej wspomnianej firmy:
- Wywozimy mnóstwo macior. To jest masowa likwidacja. Bo jak materiał siewny jest masowo sprzedawany, to za chwile nie zostanie nic. To jest tylko kwestia czasu i wszyscy mniejsi rolnicy upadną, bo jeśli się nie nagania, tylko redukcja, to nic z tego nie będzie - kontynuuje Paweł Sworowski.
Aktualne ceny żywca wieprzowego
Firmy skupujące wieprzowinę po aktualnych obniżkach cen żywca oferują aktualnie od 3,85 - 4,40 zł/kg. Dzisiejsza średnia natomiast wyniosła 3,96 - 4,07 zł/kg tucznika.
W przypadku poubojowej klasy E notowania spadły o 0,30 zł na kilogramie. Obecnie skupy oferują za nią od 5,20 do 5,80 zł/kg. Średnia natomiast stanowi 5,20 - 5,48 zł/kg.
Za maciory skupy oferują od 1,5 do 2,05 zł/kg. Średnia stanowi 1,71 zł/kg. Za knura z kolei rolnicy mogą dostać 1,4 - 1,60 zł/kg. Średnia to 1,50 zł/kg.
Kiedy podwyżki cen trzody?
Ubiegłoroczne notowania pokazały znaczne zwyżki już od lutego, a w marcu 2021 osiągnęły średni pułap 4,88 zł/kg. Czy i w tym roku tak będzie?
- Niezależni eksperci szacują, że produkcja żywca wieprzowego w Chinach spadnie w 2022 r. o kilkanaście procent. Spadki produkcji spodziewane są również w USA i UE, co powinno przynieść uruchomienie dodatkowego eksportu, wzrost cen skupu i poprawę opłacalności produkcji w drugim kwartale 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy sytuacja na rynku pasz ulegnie poprawie na tyle, aby spodziewany wzrost cen skupu zachęcił producentów świń do odbudowy pogłowia trzody chlewnej – poinformował nas na początku roku Aleksander Dargiewicz, Prezes Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.