USA wstrzymuje import polskiej wieprzowiny
Stany Zjednoczone zawiesiły w czwartek, 18 października wwóz polskiej wieprzowiny.
Jako powód podały fakt, że do USA dotarły partie, które pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami, a więc objętymi restrykcjami w związku z ASF. Jesli rzeczywiście tak było, błąd ten może doprowadzić do problemów, które odczuje cała branża.
Pismo zakazujące Polsce dalszy eksport wieprzowiny do USA wydał Amerykański Departament Rolnictwa ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS ). Stało się to po jednej z rutynowych kontroli dokumentów przewozowych jednej z polskich dostaw.
- Z powodu choroby ASF w Polsce wprowadzono strefy z ograniczeniami. Zakłady położone tylko w określonych strefach mogą eksportować wieprzowinę do USA. Według wstępnych ustaleń APHIS stwierdzono, że istnieje pewne ryzyko związane z importem wieprzowiny z Polski do USA. Mianowicie jeden z polskich zakładów mięsnych dokonał dostawy z naruszeniem obowiązujących przepisów ustanowionych w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa ASF - tłumaczy Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Czytaj także: Bośnia i Hercegowina wprowadza zakazy importu z Polski
Prowadzone jest również sprawdzanie zgodności z obowiązującymi przepisami dostaw z innego polskiego zakładu. Ze względu na trwanie procedur sprawdzających, wstrzymano dalsze dostawy świeżej i mrożonej wieprzowiny z całej Polski. Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii restrykcje mają charakter czasowy, ale nie określono daty, do kiedy będą obowiązywać.
Uprawnienia do eksportu wieprzowiny na amerykański rynek ma 19 firm. Wątpliwości, co do miejsca pochodzenia wieprzowiny (strefy ASF) dotycząc dwóch firm (Morliny i Sokołów).
W wydanym w czwartek wieczorem świadczeniu agencja Reuters podała, że afrykański pomór świń (ASF) szybko rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej i Chinach, a "Stany Zjednoczone są wolne od tej choroby i pragną utrzymać ten stan".
Jak tłumaczy Aleksander Dargiewicz, decyzja władz amerykańskich może znacznie pogorszyć sytuację na rynku wieprzowiny w Polsce. USA jest bardzo znaczącym rynkiem dla naszego sektora wieprzowiny. - Sprzedajemy tam najbardziej wartościowe elementy i produkty wieprzowe - zaznacza.
Ceny żywca wieprzowego mogą wkrótce spaść
W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku na rynek USA dostarczyliśmy ponad 43 tys. ton produktów wieprzowych o wartości blisko 460 mln zł. Po zamknięciu granicy duże ilości niesprzedanej wieprzowiny pozostaną w kraju wywołując zwiększoną presję na cenę żywca wieprzowego.
Stawki w USA na polskie mięso są tak wysokie, że na wyeksportowanej wieprzowinie do USA udaje się zarobić nawet o 70% więcej, niż na rynki UE.
Sprawdź aktualne ceny żywca wieprzowego TUTAJ
- Tagi:
- ceny żywca
- świnie
- import
- ASF
- USA
- wieprzowina