Unia zapłaci za jabłka, śliwki i winogrona
Komisja Europejska zdecydowała się na przedłużenie programu pomocy finansowej dla producentów owoców i warzyw.
Jak informuje ARiMR - polscy rolnicy otrzymają największe wsparcie z całej Unii w związku z rosyjskim embargiem. - Producenci owoców i warzyw, którzy ucierpieli w związku z rosyjskim embargiem mogą liczyć na dalsze, unijne wsparcie. Komisja Europejska zdecydowała, by przedłużyć programy pomocy finansowej do końca czerwca przyszłego roku - czytamy na stronie agencji.
Sadownicy dostaną odszkodowanie za prawie 300 tysięcy ton jabłek i gruszek (to ponad połowa całego unijnego wsparcia). Do tego dochodzą jeszcze rekompensaty za wycofanie z rynku prawie 2 tysięcy ton śliwek i winogron, ponad 31 tysięcy ton pomidorów, ogórków, marchwi i słodkiej papryki.
- Unia Europejska dostrzegła problem i z puli około 460 tys. ton jabłek, jakie mają być wycofane z rynku, prawie 300 tysięcy ton przypada na naszych producentów, a z puli ponad 100 tys. ton pomidorów, ogórków i papryki - 1/3 dotyczy produktów z Polski - powiedział minister podczas konferencji prasowej dodając, że do tej pory Agencja Rynku Rolnego wypłaciła producentom około 184 mln złotych wsparcia za wycofane z rynku produkty.
Przypominając pierwsze doświadczenia po wprowadzeniu embarga minister zwrócił uwagę na potrzebę budowy silnych organizacji i stowarzyszeń producenckich, bo to do nich, zgodnie z unijnymi rozwiązaniami, kierowany jest główny strumień pomocy w takich przypadkach.
Pomoc dla sektora mlecznego ma obowiązywać krócej - na razie została przedłużona do końca lutego przyszłego roku. W tym przypadku chodzi o interwencyjny skup i dopłaty do przechowywania masła oraz mleka w proszku.