Sytuacja na rynku zbóż i rzepaku. Co się dzieje?
Wyhamowały szybkie wzrosty cen zbóż i rzepaku. Na jakim poziomie się zatrzymały? Ile w skupach płacą za ziarno?
Sytuacja w skupy zbóż i rzepaku
Konflikt w Ukrainie spowodował, że ceny zbóż wzrastały w bardzo szybkim tempie, osiągając rekordowe poziomy. W tym tygodniu natomiast wyhamowały. W skupach zmniejszyła się również ilość klientów. Przedstawiciel firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. zajmującej się skupem zbóż i rzepaku zwraca uwagę na niewielki ruch w sprzedaży:
- Teraz jest taka huśtawka. W zeszłym tygodniu podaż była spora, a dziś (21 marca - przyp. red.) już nie ma. Wśród kupujących jest jakaś senność. W większości przypadków dokupują niewielkie ilości albo w ogóle nie kupują. W eksporcie z kolei są kupujący dopiero na maj. Generalnie jest wyczekiwanie, co to będzie, dlatego chyba nikt nie kupuje, bo może to spadnie. Handel jest bardzo słaby.
Na początku marca informowaliśmy także, że znaczna część rolników przechowuje zboża z myślą o jeszcze korzystniejszych cenach (TUTAJ), w tej kwestii sytuacja się nie zmieniła:
- W mojej ocenie to jeszcze sporo zboża w magazynach jest. W ubiegłym tygodniu bardzo dużo ludzi do nas dzwoniło z zapytaniami o ceny i tłumaczyli: a że to jeszcze poczekają, a że cena za niska… Dowodzi to, że zboże mają przechowane . Wyczekiwanie ze wszystkich stron - dodaje specjalista z Transrolu.
Aktualne ceny zbóż i rzepaku w skupach
Aktualnie cena pszenicy konsumpcyjnej waha się od 1500 do 1690 zł/t, paszowej natomiast 1350 - 1600 zł/t. Pszenżyto pośrednicy kupują za 1100 - 1460 zł/t. Cena za tonę jęczmienia z kolei wynosi od 1000 do 1460 zł. Owies skupowany jest w kwocie 900 - 1100 zł/t. Cena żyta natomiast oscyluje w granicach 1000 - 1350 zł/t. Nie zmieniła się w ostatnich dniach najniższa oferowana kwota za rzepak, która wynosi 3500 zł/t. Wzrosła natomiast najwyższa proponowana kwota do poziomu 4350 zł/t. Za tonę kukurydzy skupy płacą 1450 - 1550 zł.
Przeczytaj również: Jęczmień jary - element decydujący o powodzeniu jego uprawy
Jakie prognozy na najbliższy czas, jeśli chodzi o ceny zbóż i rzepaku?
Przedstawiciel Transrolu podtrzymuje swoje słowa sprzed dwóch tygodni. Sądzi on, że bardzo dużo zależy od tego jak będzie rozwijała się sytuacja na Ukrainie. Wylicza także inne aspekty, które będą miały wpływ na cenę zbóż w najbliższym czasie:
- Pytanie czy dojdą na Ukrainie do porozumienia, czy będą tam obsiewali pola, czy będzie eksport zbóż z Rosji, czy złotówka będzie się umacniała. Trudno też powiedzieć, jak potoczy się sytuacja w Polsce. Już słyszymy, że w niektórych miejscach dwa, trzy tygodnie, albo i lepiej nie padało - to dojdzie kolejny element, który będzie miał wpływ na ceny zbóż. Ceny obecnie wyhamowały, ale one i tak są na wysokim poziomie, do tego dochodzą koszty transportu, które też mają wpływ na cenę finalną w młynie czy w eksporcie.