Rosną ceny zbóż w skupach
Zbiory kukurydzy jeszcze trwają. Ceny ziarna rosną kolejny tydzień, a w skupach widać zwiększony ruch.
Ziarno schnie na polach
Pogoda korzystnie wpływa nie tylko na dobre tempo żniw kukurydzianych, ale również na wilgotność ziarna. Zebrana kukurydza ma w granicach 20 - 27%, co z pewnością obniży koszty suszenia. O kosztach suszenia przeczytasz TUTAJ. Przy tak niskiej wilgotności, rolnicy, którzy mają takie możliwości, decydują się dosuszyć ziarno i sprzedać suche.
- Są klienci, którzy sobie dosuszą i sprzedają suchą, ale w większości jednak mokrą - mówi pośrednik z firmy Agrito, skupujący zboża.
Ożywienie w cenach zbóż przełożyło się również na ruch w skupach. Niestety, handel, który się aktualnie odbywa, skupiony jest tylko na kukurydzy.
- Pogoda się zmieniła, słońce świeci, to rolnicy działają w polach, bo na co mają czekać. Ruch mamy spory, ale sprzedają tylko kukurydzę. Na inne zboża handel umarł - dodaje pracownik firmy.
Ceny zbóż wzrastają
Stawki za ziarno wzrastają nie tylko na rynkach światowych, ale też od dłuższego czasu przełożenie widać u krajowych przedsiębiorców. Jednak w tej sytuacji podwyżki wynikają nie tylko z globalnych ruchów giełdowych.
- Ceny za inne gatunki zbóż wzrosły, ale to wynika bardziej z poszukiwania towaru. Powrzucali na magazyny i nie są zainteresowani sprzedażą. Teraz są zajęci innymi rzeczami. Nawet nie ma pytań o zboża. Wiemy, że na magazynach są, bo mamy pewne odbiory potwierdzone i za dwa tygodnie może będzie jakiś pierwszy odbiór, bo nie mają teraz czasu na ładowanie - wyjaśnia pośrednik.
Aktualne ceny zbóż i rzepaku
W stosunku do ubiegłego tygodnia, wzrosły ceny praktycznie każdego gatunku zboża. Największe wzrosty zaobserwowaliśmy przy rzepaku, pszenicy i kukurydzy mokrej. Są one rzędu 20 - 50 zł/t, a za rzepak w jednym skupie stawka wywindowała o 150 zł na tonie. W przypadku innych gatunków podwyżki są o 10 zł/t.
Pszenica konsumpcyjna: 790 - 900 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 740 - 820 zł/t
Kukurydza sucha: 740 - 770 zł/t
Kukurydza mokra: 460 - 500 zł/t
Owies: 500 - 750 zł/t
Rzepak: 1950 - 2130 zł/t
Pszenżyto: 620 - 740 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 550 - 620 zł/t
Żyto paszowe: 510 - 600 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 630 zł/t
Jęczmień paszowy: 640 zł/t
Soja: 1500 - 1650 zł/t.
Zobacz ceny zbóż i rzepaku w poszczególnych skupach - KLIKNIJ TUTAJ