Rosną ceny bydła [Marzec 2022]
Zauważalna jest powolna tendencja wzrostowa cen żywca wołowego. Co jest powodem podwyżek i jak długo się one utrzymają?
Zachodni rynek żywca wołowego a polski
Od początku roku ceny bydła sukcesywnie wzrastają. Nie są to tak dynamiczne skoki, jak w przypadku chociażby cen żywca wieprzowego czy cen zbóż, jednak na przestrzeni tego czasu są zauważalne. Tendencja wzrostowa utrzymuje się nie tylko na polskim rynku, ale również na rynku niemieckim, na którym ewidentnie brakuje towaru:
- Mała podaż oraz wciąż wysoki popyt na niemieckim rynku bydła rzeźnego wymagają dalszych znaczących podwyżek cen - czytamy na stronie vezg.de.
Popyt na wołowinę w Polsce
Zdaniem przedstawiciela firmy Skup bydła i koni „Surowiec” zapotrzebowanie na wołowinę jest bardzo duże, a powodem wzrostów cen jest sytuacja gospodarcza i osłabienie złotego. O powód podwyżek cen żywca wołowego zapytaliśmy kolejnego rozmówcę:
- Towaru nie ma aż tak dużo, a zapotrzebowanie jest bardzo duże. Tylko w przypadku bydła cały czas był popyt. Praktycznie od pół roku nie trafił się tydzień, żeby nie było zbytu. Mam wrażenie, że rynek jest tak chłonny wołowiny, że jakby się pokazało o 30 % czy 40 % więcej to pewnie też by to wchłonął - mówi Paweł Sworowski z firmy Martrans, zajmującej się skupem żywca wołowego i wieprzowego.
Towar ten jednak w większości trafia na Zachód. Przedstawiciel firmy sądzi, że w kwestii wołowiny nasz rynek jest martwy, co zresztą widać po ilości tego mięsa w sklepach. Skoro aż tak duże jest zapotrzebowanie, warto pójść w hodowlę bydła?
- Mniejsi hodowcy trzody chlewnej, którzy się pozamykali, poszli do pracy, ale ludzie tacy bliżej emerytury próbują tym wołowym tematem załatać dziurę. Uważam, że ta produkcja sukcesywnie się zwiększa, ale efekty tego będą widoczne za około półtora, dwa lata - analizuje rozmówca.
Ceny żywca wołowego w skupach
W poniedziałek (14.03.) firmy skupujące żywca wołowego za kilogram byka mięsnego oferują od 10,00 do 14,00 zł, przy średniej 12,04 zł/kg. Za jałówkę mięsną natomiast najmniej można dostać 8,50 zł/kg, najwięcej z kolei 13,00 zł/kg. Średnia cena za jałówkę mięsną tego dnia wyniosła 10,77 zł/kg. Duża jest rozbieżność w notowaniach cen krów. Aktualnie jej cena waha się od 3,00 do 10,00 zł/kg.
Co z kosztami transportu bydła na Zachód?
W związku z eksportem na Zachód Firmy skupujące żywca wołowego ponoszą obecnie większe koszty transportu
- Wywozimy mięso za granicę i w tej chwili wszyscy się bronią, żeby nie podnosić cen w związku z poniesionymi kosztami transportu. I tym, którym świadczymy transport cena nie wzrasta, a w tej chwili jest 2 zł na litrze więcej niż w styczniu, także na jednym pojeździe to kilka tysięcy miesięcznie więcej na paliwo idzie, a cena za żywca ta sama - kontynuuje Paweł Sworowski.
Jaki jest powód wzrostów cen bydła i jakie są prognozy?
- Trudno w tej chwili coś prognozować, bo ten rynek teraz jest bardzo zmienny, ale wydaje mi się, że raczej taniej to chyba nie będzie i tendencja wzrostowa utrzyma się, dopóki rynek finansowy się nie ustabilizuje - kończy rozmówca z firmy „Surowiec”.
- Brak towaru i zapotrzebowanie powodują, że ta cena pewnie będzie cały czas wzrastać, tylko pytanie: do jakiego poziomu? Trzeba jednak pamiętać, że w efekcie to konsument za to zapłaci - analizuje Paweł Sworowski.
Aktualne ceny żywca wołowego w skupach. KLIK
- Tagi:
- żywiec wołowy
- jałówki
- byki
- krowy
- ceny