Pierwsze kontrakty na kukurydzę mokrą
Żniwa w większości regionów Polski dobiegają już końca. Wyjątek stanowią północne województwa, gdzie prace polowe są wciąż w toku. Niestety tegoroczne plony zbóż podstawowych prognozowane są na poziomie niższym niż w roku ubiegłym. Choć pszenica charakteryzuje się dobrą gęstością i liczbą opadania, to zawartość białka w wielu rejonach kraju odbiega od oczekiwań. Jakość ziarna, to jednak jedna sprawa, a ceny w skupach - druga. Rolnicy, mimo niższych plonów nie chcą ich sprzedać, bo ceny zwyczajnie do tego nie zachęcają. Na tę chwilę wolą je przechować, więc czekają na korzystniejsze oferty. Pytanie tylko, czy takie się pojawią. Być może zbiory kukurydzy zmuszą do zrobienia miejsca w magazynach.
Paryska giełda w dół. Jakie zmiany w stawkach za ziarno w polskich skupach?
Paryska giełda jest czerwona. Na rynku krajowym z kolei, po poniedziałkowej sondzie w skupach, odnotowaliśmy zmiany. Korekty dotyczą jednak niewielkiej liczby skupów. Zmiany w stawkach podyktowane są prawdopodobnie chęcią realizacji kontraktów. Jeden z pośredników podniósł cenę o 10 złotych na tonie pszenicy konsumpcyjnej. U drugiego natomiast zmiany były znaczące, bowiem za ten sam produkt oferuje więcej w stosunku do ubiegłego tygodnia o 40,00 - 80,00 zł na tonie. W tym przypadku stawki zależne są od poziomu białka. W jednym ze skupów potaniał owies o 40,00 zł/t w porównaniu do poprzednich notowań. Stawki za jęczmień i kukurydzę są zróżnicowane – u jednych skupujących wzrosły o 10 zł/t, u innych spadły o 20 zł/t. Największe wahania cen dotyczą jednak rzepaku, gdzie stawki wzrosły nawet o 70 zł/t, choć jeden pośrednik obniżył je o 80 zł/t.
Ceny kukurydzy mokrej
Do zbiorów kukurydzy jeszcze czas, ale na ten moment plony zapowiadają się dobre. Na rynku pojawiają się też pierwsze propozycje kontraktów na zbiory kukurydzy mokrej. Firmy powoli przedstawiają cenny, które jak można było się spodziewać, nie powalają. Wahają się one bowiem między 450 a 480 zł/t. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku pierwsze oferty umów na kukurydzę mokrą pojawiły się na początku września i były na podobnym poziomie.
Pszenica konsumpcyjna: 800 - 1000 zł/t (w zależności od ilości białka, 10% - 14% białka)
Pszenica paszowa: 660 - 780 zł/t
Kukurydza sucha: 770 - 800 zł/t
Owies: 500 - 780 zł/t
Rzepak: 1850 - 2000 zł/t
Pszenżyto: 620 - 650 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 500 - 610 zł/t
Żyto paszowe: 480 - 560 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 630 zł/t
Jęczmień paszowy: 550 - 640 zł/t.
Zobacz aktualne ceny w poszczególnych skupach - KLIKNIJ TUTAJ