Niska cena wypłynie na zmniejszenie areału?
Rozpoczęły się siewy kukurydzy w Unii Europejskiej. Nie są one jednak prowadzone na dużą skalę.
W samej Francji do 11 kwietnia obsiano kukurydzą zaledwie 4% obszaru przeznaczonego pod uprawę tego gatunku, w porównaniu do 17% w analogicznym okresie rok wcześniej. AGPM ocenia, że areał przeznaczony pod uprawę kukurydzy zmniejszy się o 7% w ujęciu rok do roku do ok. 1,6 mln ha.
Specjaliści przewidują, że niski poziom cen może przyczynić się do tego, że rolnicy w pewnej części zrezygnują z wysiewu i ogólny areał upraw kukurydzy w Unii Europejskiej zmniejszy się. Mimo to zbiory w całej UE mają wzrosnąć, zakładając korzystne warunki pogodowe, (w porównaniu do ubiegłego sezonu, naznaczonego suszą) i lepsze plonowanie.
Czytaj także: Poszkodowani nie mogą otrzymać pomocy KLIK
Jak sytuacja wygląda we Włoszech? Powierzchnia upraw kukurydzy w tym kraju, podobnie jak we Francji, również ma być mniejsza niż rok wcześniej.
Natomiast w Niemczech prognozowany jest 1,3% wzrost areału do 461 tys. ha i zbiory w wysokości 4,46 mln ton, tj. o 12,4% wyższe niż rok wcześniej.
Czytaj także: Mączniak zagraża oziminom KLIK
Nieoficjalne prognozy wskazują na zasiewy kukurydzy w Polsce na areale 580 tys. ha, tj. o 4% więcej w porównaniu do ubiegłorocznego areału.
W Rumunii powierzchnia upraw ma być zbliżona do tej z 2015 r. ProAgro szacuje ją na 2,5 mln ha. Na Węgrzech prognozowany areał kukurydzy wynosi 1,07 mln ha, nieznacznie tylko mniej niż przed rokiem. Dotychczas obsiano kukurydzą ok. 7% planowanego areału.