Ile płacą za żywiec wołowy? [AKTUALNE CENY]
Gdyby porównać dynamizm wzrostów i spadków cen produktów w różnych gałęziach rolnych, to rynek wołowy byłby jednym z najbardziej stabilnych. Ceny tutaj zmieniają się niezwykle rzadko. Dlaczego?
- Oni chyba dostosowują sobie cenę żywca do tego, jak im się uda sprzedać mięso - mówi jeden z pośredników skupujących bydło.
Oznaczałoby to, że skoro w ubojniach ceny są stabilne, to w skupach również. Poza tym utrzymujące się stałe stawki wskazują też na wystarczającą ilość towaru na rynku. Według pośrednika jednak w tym roku towaru jest więcej w porównaniu do ubiegłych lat.
Trzyma cenę, aby producent był zadowolony
Rozmawialiśmy z przedstawicielem firmy Pigtar, który niewątpliwie wśród innych firm zajmujących się skupem żywca wołowego, współpracującego z wiescirolnicze.pl, oferuje najwyższą cenę.
- Trzymam swój constans, czyli stałą cenę na eksporcie. Trzymamy wyższy poziom cenowy, bo nam zależy, żeby nasz producent przeżył, a innym zależy żeby produkował. Nasz ma zarabiać. Tym się różnię od pozostałych firm czy rzeźni. Rzeźnia potrzebuje towar i oni chcą zarobić, ale już nie patrzą, że za rok czy dwa tego producenta nie będzie. A mój producent - dostawca jest powtarzalny. Organizuję mu takie ceny, żeby on cały czas dostarczał - mówi przedstawiciel firmy.
Trzeba zaznaczyć, że Polska jest w czołówce eksporterów wołowiny w Europie.
- Zajmujemy się głównie eksportem. Inni wysyłają mięso, a ja żywe - podkreśla rozmówca.
Aby porównać skalę eksportu, rozmówca podaje różnice w wielkości transportu. Do Libanu jednego dnia wysłał siedem samochodów, a jedynie jeden na Polskę.
Aktualne ceny żywca wołowego
Za kilogram byka HF pośrednicy płacą aktualnie 10,00 - 11,20 zł. W przypadku byków mięsnych stawki wahają się między 11,00 a 11,20 zł/kg. Jedna firma za mięsnego z kolei płaci po 14,00 zł/kg. Za jałówki HF natomiast ceny oscylują w granicach 10,00 - 11,00 zł/kg. Za mięsne rolnik może dostać 10,5 - 12,00 zł/kg. W tym przypadku też jeden z pośredników oferuje więcej, bo 13,50 zł/kg. Za krowy natomiast najczęściej skupy płacą między 8,00 - a 8,50 zł/kg. Jeden z pośredników oferuje minimalną stawkę 7,00 zł/kg, a inny wyróżnił się maksymalną, bo aż 10 zł/kg krowy.