Co przez 20 lat polskie rolnictwo dało Unii Europejskiej?
W ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej staliśmy się jednym z największych producentów żywności wśród krajów Wspólnoty - za Niemcami, Francją, Włochami i Hiszpanią. Głównym odbiorcą polskich artykułów rolno-spożywczych niezmiennie od lat pozostają Niemcy. Na ten rynek trafia ponad 1/4 całego eksportu. Wartość sprzedaży na niemiecki rynek na przestrzeni ostatnich 20 lat wzrosła z 1,34 mld euro w 2004 r. do około 13,3 mld euro w 2023 r., czyli 10-krotnie.
Eksport mięsa, mleka, zbóż, cukru,jaj, jabłek...
Od samego początku członkostwa w Unii Europejskiej największy udział w polskim eksporcie żywności miały: mięso drobiowe, mięso wołowe, sery, soki owocowe (głównie sok jabłkowy), czekolada i wyroby zawierające kakao, wyroby piekarnicze (głównie wafle i herbatniki), mrożone owoce, mleko w proszku oraz mięso wieprzowe.
Obecnie eksportuje się także znaczące ilości pszenicy i kukurydzy, ryb i filetów rybnych, przetworzonego mięsa, cukru, jaj oraz jabłek.
Eksport zapewnia zagospodarowanie znaczącej części produkowanej w Polsce żywności. W przypadku mięsa drobiowego ponad 65 proc., mleka - ponad 30 proc., zbóż - 26 proc., mięsa wołowego - 80 proc.
Polska stała się jednym z największych producentów i eksporterów zbóż w UE, głównie kukurydzy i pszenicy. W 2023 r. wyeksportowano z Polski rekordowe 13,6 mln ton zbóż, z czego około 60 proc. trafiło na rynki państw UE, w tym m.in. do Niemiec, Holandii, Hiszpanii oraz Belgii. Z państw europejskich spoza UE dużym odbiorcą zbóż była Wielka Brytania.
Polska jest również trzecim po Francji i Niemczech producentem cukru oraz czwartym jego eksporterem w UE. Najwięcej cukru trafiało z Polski do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Holandii, Rumunii oraz Republiki Czeskiej.
Polska produkuje najwięcej mięsa drobiowego. Pięciokrotny wzrost eksportu wołowiny
W ostatnich 20 latach produkcja mięsa drobiowego w Polsce wzrosła z 916 tys. w 2004 r. do 3100 tys. ton w roku 2023. Od 2014 r. Polska jest największym producentem tego rodzaju mięsa w UE i drugim, po Holandii, jego eksporterem. Wielkość i wartość naszego eksportu mięsa drobiowego wzrosła ze 115 tys. ton w 2004 r. do 1646 tys. ton w 2023 r. oraz z 242 mln euro w 2004 r. do 4094 mln euro w 2023 r. Główni odbiorcy polskiego mięsa drobiowego w Europie to Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja, Republika Czeska, Hiszpania, Słowacja oraz Ukraina.
Od 2004 do 2023 roku wartość polskiego eksportu wołowiny wzrosła ponad ośmiokrotnie, osiągając wartość prawie 2 mld 243 mln euro, ilościowo ten eksport wzrósł ponad pięciokrotnie.
Polska wołowina jest eksportowana przede wszystkim na rynki UE. Staje się jednak coraz bardziej rozpoznawalna na rynkach pozaunijnych. Przez długi czas konkurowała na rynkach zagranicznych ceną, obecnie akcent kładzie się na konkurowanie jakością, przy uwzględnieniu podwyższonych warunków dobrostanu. Najwięcej polskiej wołowiny trafia do Włoch, w Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Grecji.
Jesteśmy potentatem w produkcji owoców i warzyw
Z produkcją owoców na poziomie 4-5 mln ton rocznie i warzyw znacznie przekraczającym 5 mln ton rocznie Polska jest w UE trzecim największym producentem owoców i czwartym największym producentem warzyw. Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce w UE pod względem wielkości zbiorów jabłek, wiśni, porzeczek, malin, kapusty czy pieczarek. Jesteśmy także europejskim liderem w uprawie borówek wysokich, truskawek i pomidorów.
Polska odpowiada za ponad 1/3 unijnej produkcji jabłek. W 2004 r. wynosiła ona 2,5 mln ton, a w rekordowym pod względem zbiorów 2022 r. przekroczyła 4,3 mln ton. Pomimo utraty w 2014 r. największego zagranicznego rynku zbytu (Federacji Rosyjskiej), wielkość wywozu polskich jabłek na przestrzeni ostatnich 20 lat uległa podwojeniu.
Dużym uznaniem odbiorców zagranicznych cieszą się również polskie pieczarki, których produkcja od momentu akcesji podwoiła się, a wpływy z eksportu pieczarek i ich przetworów zwiększyły się ponad czterokrotnie.
Polska jest liderem wśród państw UE w eksporcie mrożonych owoców - głównie truskawek, malin i wiśni. Jest także drugim po Holandii największym eksporterem jabłek oraz trzecim eksporterem borówek.
Wpływy z eksportu polskich owoców i warzyw oraz ich przetworów wzrosły z ok. 1 mld euro w 2004 r. do ponad 4,2 mld euro w 2023 r., a głównymi ich odbiorcami są państwa UE: Niemcy, Francja, Rumunia, Holandia, Republika Czeska, Włochy, Belgia i Słowacja. Polskie owoce i warzywa były sprzedawane także do Białorusi, Wielkiej Brytanii oraz Ukrainy.