Ceny żywca wieprzowego będą rosły?
Może tak się stać dzięki wojnie handlowej między USA i Chinami. Gdzie dwóch się bija, tam trzeci korzysta... Tym trzecim może być Unia Europejska, a więc i polscy hodowcy trzody chlewnej.
Póki co zmian cenowych na rynku wieprzowiny nie widać. Raczej w żadnych z krajów Unii Europejskiej nie wprowadzono znacznych obniżek czy podwyżek stawek za żywiec wieprzowy. A jest nadzieja, że ceny poszybują w górę za sprawą zawirowań, jakie mają miejsce pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Nałożono bowiem 25% cło na amerykańską wieprzowiną eksportowaną do Państwa Środka. To oznacza wzrost konkurencyjności cenowej wieprzowiny unijnej. Czy zatem Chińczycy znów będą chcieli importować większe ilości mięsa z Europy? Państwo Środka jest największym importerów wieprzowiny na świecie, więc jest o co walczyć.
- Wysokie ceny oferowane na tym rynku przyciągają handlowców z wielu krajów. W 2017 roku USA wyeksportowały 309 tys. ton wieprzowiny do Chin o wartości 663 milionów dolarów. Podniesienie cła do 25% na wieprzowinę amerykańską będzie miało wpływ na jej konkurencyjność szczególnie w stosunku do wieprzowiny pochodzącej z krajów Unii Europejskiej - stwierdza Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej.
Rekordowy pod względem eksportu unijnego mięsa wieprzowego był 2016 rok. A to za sprawą właśnie bardzo dobrze wypracowanych kontaktów z Chinami. Niestety już w 2017 roku wywóz wieprzowiny do tego kraju spadł o 34%. - Również eksport podrobów wieprzowych został znacząco ograniczony do poziomu 1,3 mln ton (-6%) ze względu na mniejszy popyt ze strony Chin (-16%) - zaznacza Aleksander Dargiewicz.
Czy wojna handlowa między USA i Chinami korzystnie wpłynie na ceny świń na rynku wewnętrznym UE? Miejmy nadzieję, że tak.
Czytaj także: Aktualne ceny żywca wieprzowego