Ceny za drób wzrosły prawie o 100% w ciągu 5 lat!
Średnie ceny skupu kurcząt rzeźnych idą cały czas w górę.
Producenci drobiu nie mają powodów do narzekań. Stawka za żywiec drobiowy cały czas rośnie. Jak przekonują analitycy, mimo wzrostu kosztów produkcji - jest naprawdę atrakcyjna.
Jak wynika z analiz Grzegorza Rykaczewskiego z Banku Santander, na rynku kurcząt rzeźnych obserwowana jest wysoka rentowność. Już w ubiegłym roku odnotowano wzrost cen skupu. Dynamika przyspieszyła w lutym tego roku po wybuchu konfliktu rosyjsko - ukraińskiego.
Według danych zamieszczonych przez ministerstwo rolnictwa pod koniec marca średnia cena skupu w sprzedaży kontraktowej wyniosła 5,40 zł/kg i była wyższa o 47% w relacji rocznej oraz o 55% w porównaniu do średniej z analogicznych tygodni w ostatnich pięciu latach.
Drób – ceny wzrosły o 60% w porównaniu rocznym
Na wolnym rynku ceny jeszcze bardziej szaleją. Analityk Grzegorz Rykaczewski wyjaśnia, że w marcu 2022 roku za kilogram żywca płacono przeciętnie 6,70 zł, tj o 60% więcej niż przed rokiem i uwaga! o 96% więcej niż średnia 5 letnia.
Ceny drobiu 2022. Powody podwyżek
Co się dzieje, że ceny na rynku drobiu tak zwyżkują. Wpływa na to kilka czynników.
- Popytowi sprzyja poprawa sytuacji epidemicznej w Unii Europejskiej i zdejmowanie restrykcji społecznych, w tym dotyczących podróżowania czy gastronomii. Widoczny jest też wpływ wojny za naszymi wschodnimi granicami. W ciągu miesiąca do Polski przyjechało ok. 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. To oznacza istotny wzrost liczby konsumentów na rynku krajowym – tłumaczy Grzegorz Rykaczewski.
Dodatkowo po stronie podażowej widać pewne ograniczenia w rozwoju produkcji. Jest to w głównej mierze powiązane z ogniskami grypy ptaków w niektórych państwach Unii Europejskiej.
- Z powodu wojny, ukraińskie firmy mięsne zaprzestały czasowo wysyłek zagranicznych, co ma również swój wpływ na podaż mięsa na rynkach eksportowych – mówi Grzegorz Rykaczewski.
Ceny drobiu. Wzrost kosztów produkcji. Ceny piskląt wyższe o 25%
Trzeba pamiętać o tym, że równolegle do wzrostu przychodów, notowany jest wzrost kosztów produkcji. Widać to chociażby w cenach piskląt.
- W lutym tego roku średnia cena piskląt była wyższa o 25% w stosunku rocznym. Podrożały też pasze przemysłowe. W przypadku paszy grower/finisher wzrost wyniósł ok. 20% - wymienia Grzegorz Rykaczewski.
Produkcja drobiu. Gigantyczne nadwyżki przychodów!!!!
Mimo presji ze strony rosnących kosztów produkcji, właściciele ferm drobiarskich, uzyskują satysfakcjonujące dochody.
- Według naszych szacunków, średnia nadwyżka przychodów z 1 kg żywca nad kosztami piskląt oraz paszy dla kurcząt sprzedanych w styczniu była wyższa ponad 100% w stosunku rocznym w przypadku kontraktów oraz wyższa o 40% w stosunku rocznym w przypadku wolnego rynku – wyjaśnia Grzegorz Rykaczewski.
W lutym producenci drobiu osiągali jeszcze wyższe przychody wynoszące nawet 120%
Poziom rentowności, według analityka sektora rolno – spożywczego, jest historycznie wysoki, co stabilizuje sytuację krajowych producentów kurcząt rzeźnych.
Zobaczcie film z fermy kur niosek:
Czytaj także: Jaka sytuacja na rynku trzody chlewnej?