6 czerwca Światowym Dniem Mięsa
Kongres otworzyło wystąpienie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. - Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać i porozmawiać o ważnym obszarze dla gospodarki żywnościowej. (…) Będziemy wspierać rozwój sektora mięsnego w Polsce, między innymi także dlatego, że świat potrzebuje więcej żywności, także w obszarze mięsnym - zapewniał minister.
Gościem specjalnym kongresu był ambasador Chin
Gościem specjalnym Kongresu był Sun Linjiang, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. To właśnie na owocne kontakty handlowe z tym krajem liczą producenci i przetwórcy polskiego mięsa. Perspektywom rozwoju eksportu polskiej żywności na rynki azjatyckie, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, poświęcony był jeden z paneli kongresu. Dyskutowano także o światowym handlu mięsem i bezpieczeństwie żywnościowym, szansach i zagrożeniach współpracy żywnościowej z Ukrainą oraz zrównoważonym rozwoju rolnictwa.
Uroczyste podpisanie deklaracji
Najważniejszym momentem Kongresu było uroczyste podpisanie Deklaracji ustanawiającej 6 czerwca Światowym Dniem Mięsa przez przedstawicieli polskich i zagranicznych organizacji branżowych. - Ustanowienie Światowego Dnia Mięsa jest wyrazem naszego głębokiego przekonania o fundamentalnej roli białka zwierzęcego dla zdrowia człowieka i rozwoju cywilizacji. To niezbywalne prawo dostępu do pełnowartościowego źródła białka zapewnia ludziom zdrowie, wspiera stabilność społeczną i stanowi filar bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział Jacek Strzelecki, prezes zarządu Związku POLSKIE MIĘSO.