112. ognisko ASF w Polsce. Gdzie je wykryto?
GIW powiadomił o kolejnym, 112. ognisku afrykańskiego pomoru świń w polskich chlewniach.
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii 112. od 2014, a ósme w tym roku ognisko ASF znaleziono w chlewni w gospodarstwie, w którym utrzymywano 82 świnie, położonym w gminie Giby, w powiecie sejneńskim, w województwie podlaskim.
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje do hodowców świń, by przestrzegali zasad bioasekuracji.
- W ostatnich tygodniach rośnie liczba ognisk ASF u świń. W tym samym czasie rozpoczęły się sianokosy i produkcja sianokiszonek. Uczulamy wszystkich rolników, że brak wprowadzonych zasad bioasekuracji oraz wjeżdżanie nieodkażonym sprzętem na teren gospodarstw, które prowadzą produkcję trzody chlewnej, może być powodem zakażeń stada - czytamy na stronie KZPPTCH.
Organizacja zrzeszająca producentów trzody chlewnej dalej przypomina, że dezynfekcja jest skuteczna, gdy środek dezynfekcyjny działa na odkażanej powierzchni przez 15-30 minut. - Od świadomości rolników oraz całego społeczeństwa zależy sukces w walce z wirusem ASF - komentuje Aleksander Dargiewicz z KZPPTCH.
W jaki sposób państwo chce pomóc właścicielom świń? Sprawdź TUTAJ
Inspekcja weterynaryjna, z powodu braków kadrowych nie jest w stanie skontrolować w krótkim czasie wszystkich gospodarstw pod względem wprowadzonych zasad bioasekuracji (wyniki kontroli TUTAJ). - Jeżeli myślimy poważnie o zatrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa ASF, niezbędne są działania wzmacniające finansowo i kadrowo powiatowe inspektoraty weterynarii - dodaje Aleksander Dargiewicz z KZPPTCH.