Firma produkująca części do maszyn rolniczych zwolni wszystkich pracowników
Jak informują lokalne media, 9 grudnia do Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku trafiło zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.
Marcin Horbowy, rzecznik prasowy urzędu w rozmowie z portalem gp24.pl informuje, że zwolnieniami zostaną objęci wszyscy zatrudnieni w oddziale – 67 pracowników produkcji oraz 23 pracowników administracji.
– Zdecydowały względy ekonomiczne. Przyczyną likwidacji jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Stwierdzono brak możliwości osiągnięcia trwałej rentowności. Na nadzwyczajnym zebraniu wspólników ustalono, że nie ma możliwości kontynuacji produkcji – mówi.
Zwolnienia grupowe w Stoll. Pracownicy dostaną wypowiedzenia w styczniu i lutym
Bartosz Marczewski, wiceszef zakładowej „Solidarności” w wypowiedzi dla Radia Gdańsk, wyjaśnia, że decyzja ta była dla pracowników niespodzianką.
– Około dwóch, trzech miesięcy temu rozmawialiśmy z właścicielem, w której zapewniał nas, że spółka Stoll Polska nie zostanie zlikwidowana – informuje.
Jak podaje PUP w Słupsku, zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone jednorazowo.
W styczniu i lutym pracownicy otrzymają oświadczenia o wypowiedzeniu umowy.
– Pracodawca poinformował także, że przewiduje skrócenie okresu wypowiedzenia pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony z trzech miesięcy do miesiąca z zachowaniem przepisów Kodeksu pracy, czyli wypłacając za pozostały okres należny ekwiwalent pieniężny – mówi Marcin Horbowy.
Czytaj również: Jak idzie sprzedaż nowych ciągników w Polsce?
W oświadczeniu przesłanym Radiu Gdańsk przez Stoll czytamy m.in.:
„Było to trudne, ale konieczne posunięcie, mające na celu odpowiedzialne zarządzanie sytuacją i dostosowanie się do zmieniających się realiów rynkowych. Chcemy uspokoić opinię publiczną – spółka nie znajduje się w stanie niewypłacalności, a wszyscy pracownicy mogą być pewni, że należne im odprawy oraz inne świadczenia zostaną wypłacone zgodnie z przepisami prawa”.
Dalej firma informuje, że przygotowywane są specjalne programy wsparcia dla zwalnianych pracowników obejmujące doradztwo zawodowe, szkolenia oraz pomoc w poszukiwaniu nowych miejsc pracy.
Stoll – co to za firma?
Firma Stoll znana jest obecnie przede wszystkim jako producent ładowaczy czołowych.
Na jej stronie internetowej czytamy, że powstała w 1878 r. jako Wilhelm STOLL Maschinenfabrik GmbH w Luckenwalde niedaleko Berlina. Potem przeniosła się do miasta Lengede niedaleko Hanoweru. Przez wiele lat produkowała kombajny do zbioru buraków cukrowych i maszyny zielonkowe. W 1965 rozpoczęto produkcję ładowaczy czołowych.
"Po przejęciu części działów przez Freudendahl Invest A/S w roku 1999 świadomie zakończono działalność w dziedzinie maszyn do zbioru buraków cukrowych" – czytamy. Dalej firma podaje, że od początku roku 2013 należy do DMB – Deutsche Mittelstand Beteiligungen z siedzibą w Hamburgu. Od 2015 roku firma Stoll jest większościowym udziałowcem firmy KMW (Cansas, USA), jednego z najważniejszych producentów ładowarek czołowych w Ameryce Północnej.
Czytaj też: Umowa z Mercosur zagrożeniem dla ważnej branży. Stracą też rolnicy?