Żniwa, żniwa i po żniwach. Zbiory słabe. Ceny - lepiej nie pytać
Izba Zbożowo-Paszowa podsumowuje tegoroczne żniwa.
Żniwa 2024 - plony i jakość zbóż
Zbiory zbóż podstawowych trwają jeszcze jedynie na północy kraju i powinny się zakończyć do 20 sierpnia.
- To będą słabe żniwa zarówno pod kątem wydajności jak i jakości zebranego ziarna. W większości województw, średnie plony zbóż i rzepaku były o niższe od ubiegłorocznych. Wyjątek stanowią województwa położne na północy kraju, gdzie z dostępnych informacji wynika, iż średnie plony były zbliżone lub nieco wyższe od tych osiągniętych w 2023 roku - relacjonuje Izba.
Rozczarowała również jakość ziarna.
- Wiele wskazuje na to, iż udział pszenicy o typowych parametrach ziarna konsumpcyjnego w łącznych zbiorach tego zboża będzie mniejszy niż oczekiwano i w skali kraju może wynieść 50-55% - komentuje IZP.
Żniwa 2024 - ceny ziarna
Krajowy rynek zbóż w dalszym ciągu operuje w warunkach wyraźnie uszczuplonej rynkowej podaży ziarna. Bardzo mało ofert sprzedaży notuje się praktycznie w odniesieniu do wszystkich zbóż, zwłaszcza ziarna konsumpcyjnego. Rolnicy generalnie zdecydowali o zmagazynowaniu ziarna. Wyrażają tym samym, zdaniem Izby, duże niezadowolenie z oferowanych cen za zboża.
- Podaż ziarna ze strony firm skupowych i handlowych także wyraźnie osłabła. Uczestnicy rynku mają nadzieję, iż większe obroty zbożami nastąpią gdy rolnicy przystąpią do zbiorów kukurydzy na ziarno, które zapowiadają się obiecująco zważywszy na dobrą kondycję upraw - informuje Izba.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że w związku z mocno uszczuploną rynkową podażą zbóż, zarówno przetwórcy jak i eksporterzy mają duże trudności z zakupem surowca.
- Trudno o zakupy ziarna w większych kilkuset-tonowych partiach. Obecny handel w zasadzie odbywa się na zasadach spotowych, w małych partiach, gdyż tylko takie są głównie oferowane przez rolników. Ceny zbóż na rynku wewnętrznym oferowane przez przetwórców często kształtują się powyżej parytetu portowego, stąd zakupy ziarna na eksport są trudne - tłumaczy IZP.
W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża ze zbiorów lat 2023-2024 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 16 sierpnia br.):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 850-930 PLN/t,
- pszenica paszowa – 780-850 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 690-770 PLN/t,
- pszenżyto – 680-750 PLN/t,
- żyto konsumpcyjne – 580-640 PLN/t,
- żyto paszowe – 560-620 PLN/t,
- owies paszowy – 650-720 PLN/t,
- kukurydza – 840-910 PLN/t.
- Rzepak – 1900-1980 PLN/t.
AKTUALNE CENY ZBÓŻ W SKUPACH. KLIK