Zielona energia dla modernizacji gospodarstw rolnych
Od 31 stycznia 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii, będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe.
W ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” ARiMR uruchomiła nowy obszar pomocy – Zielona energia w gospodarstwie (obszar F). Nabory wniosków prowadzone będą w ramach PROW 2014-2020.
– Wygospodarowaliśmy znaczącą część środków finansowych i utworzyliśmy program wsparcia energii odnawialnej w ramach takiego działania jak modernizacja gospodarstw rolnych – powiedział wicepremier Kowalczyk i dodał, że program jest bardzo atrakcyjny.
Wicepremier wyjaśniał
Oprócz wicepremiera Henryka Kowalczyka zasady programu i wypełnienia wniosku wyjaśniali także obecni na spotkaniu: Joanna Gierulska, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz naczelnik Sławomir Wawrzyński z ARiMR.
Jak informuje ministerstwo rolnictwa, rolnicy obecni na spotkaniu w Golądkowie pytali m.in. o ostateczny termin realizacja inwestycji. Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, że jest to 30 czerwca 2025 r. Dodał, że nie ma możliwości jego wydłużenia.
Rolnicy pytali również o koszty utylizacji zużytej instalacji - wicepremier Kowalczyk podkreślił, że obowiązek utylizacji będzie spoczywał na właścicielu, ale nie wykluczył możliwości wprowadzenia rządowych dopłat, tak jak było to w przypadku usuwania pokryć dachowych wykonanych z azbestu.
Jakie są warunki otrzymania tego wsparcia?
Rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach, o ile te nie są wykonane z azbestu, oraz jeżeli urządzenia objęte pomocą będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych. Dofinansowaniem objęta będzie również instalacja pomp ciepła.
Istotne jest, żeby produkcja prądu przez urządzenia objęte dofinansowaniem była dostosowana do zużycia energii elektrycznej w gospodarstw. Całkowita moc tych urządzeń nie może przekroczyć 50 kilowatów (kW), przy czym wykorzystanie mocy przypadające na budynki mieszkalne jednorodzinne nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20 proc. całkowitej mocy urządzeń.
W jakiej formie będzie przyznana pomoc?
Pomoc przyznawana będzie w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, do których należą m.in. koszty:
- zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jej magazynowania,
- budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do montażu tych urządzeń czy zakupu pomp ciepła.
Ile wynosi pomoc w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” ?
Maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kilowatów wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, to 150 tys. zł.
Podobnie jak w obszarze nawadniania w gospodarstwie, tak i w przypadku inwestycji w zielone źródła energii, standardowy poziom wsparcia to 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. „młodego rolnika” – 60 proc.
– Nie ma innego takiego programu jeśli chodzi o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji. Wniosek, który należy złożyć w ARiMR jest prosty, na pewno prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych – podkreślił wicepremier.
Limit wykorzystany w obszarze F nie łączy się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”.
Kiedy i gdzie można złożyć wniosek?
Wnioski w obu obszarach (E – nawadnianie i F – zielona energia) będzie można składać od 31 stycznia do 1 marca 2023 r. Dokumenty będą przyjmować oddziały regionalne ARiMR właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji.
Wniosek o przyznanie pomocy będzie można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Dokumenty można będzie złożyć również w formie elektronicznej poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- ministerstwo rolnictwa