Trzeba być czujnym. Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie pryszczycy

Za nami kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego, działającego przy resorcie rolnictwa, w związu z wystąpienie pryszczycy - zarówno na Węgrzech, jak i na Słowacji. Co tym razem ustalili obradujący? Na co kładą największy nacisk?
Co tym razem ustalił sztab kryzysowy wz. pryszczycą?
W Polsce, jak zaznacza MRIRW, nie ma pryszczycy i na tę chwilę nie ma podejrzeń tej choroby. Stabilna jest także sytuacja na Słowacji i na Węgrzech. - Bezpieczeństwu w Polsce sprzyjają kategoryczne działania kontrolne prowadzone w procesie ciągłym na granicach i aktualne warunki klimatyczne, spowalniające transmisję wirusa - zaznacza resort rolnictwa.
Kontrole 24/h
W kategorii priorytetów wszystkich służb i instytucji, jak podkreśla ministerstwo rolnictwa, pozostają działania kontrole prowadzone na przejściach granicznych, w woj.: opolskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim i małopolskim. Transport zwierząt i produktów wrażliwych zostaje skanalizowany do 7 przejść granicznych w ww. województwach (do środy 16 kwietnia 2025 r. tereny przygraniczne oznaczone będą tablicami informującymi o ograniczeniach i zmianach w ruchu). Regularne kontrole w systemie 24 godzinnym prowadzone są również w woj. zachodniopomorskim, gdzie kontrolowane są wszystkie transporty zwierząt, produktów wrażliwych, słomy i siana. - Równolegle do podejmowanych ograniczeń potrzebna jest nadzwyczajna mobilizacja mieszkańców, rolników, hodowców i konsumentów - apelujemy o czujność i szybką reakcję wobec każdego zachowania budzącego wątpliwości - przekazuje MRIRW.
Zaznacza jednocześnie, że wszystkie przypadki należy bezzwłocznie zgłaszać powiatowym lekarzom weterynarii, policji oraz najbliższym organom samorządowym.
“Prześwietlono” 10 500 ogłoszeń i anonsów dotyczących sprzedaży i obrotu zwierzętami
Policyjny Wydział Do Walki z Cyberprzestępczością przeprowadził w ostatnim czasie analizę aż 10 500 ogłoszeń i anonsów dot. sprzedaży i obrotu zwierzętami. Analizie i monitoringowi poddane zostały ogłoszenia budzące uzasadnione wątpliwości (np. w kontekście legalności czy wiarygodności metryki pochodzenia zwierząt).
Przeszkolono 5600 rolników i 120 hodowców
Podczas posiaedzenia sztabu kryzysowego podsumowano też kolejny etap działań szkoleniowych i informacyjnych, w którym:
-
Małopolska w kolportaż materiałów informacyjnych włączyła parafie i kościoły;
-
na Podkarpaciu rozdano 13 tys. ulotek informacyjnych, przeszkolono 5600 rolników i 120 hodowców;
-
w województwie opolskim w szkoleniach uczestniczyło 3000 osób;
-
na Dolnym Śląsku akcja informacyjna objęła również koła łowieckie, parki narodowe i indywidulanych hodowców (2225 osób);
-
MRiRW rozpoczęło kolejną intensywną kampanię informacyjną w Internecie pt. „Pryszczyca – wspólne działanie, wspólne bezpieczeństwo” (informacje o zasadach bioasekuracji dla rolników oraz konsumentów; walka z dezinformacją).
Pryszczyca - co to za choroba?
Pryszczyca (FMD), jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, to choroba zakaźna wywołana przez wirusa rodzaju Aphtovirus należącego do rodziny Picornaviridae. Na zakażenie podatne są zwierzęta parzystokopytne domowe czyli: bydło, owce, kozy i świnie oraz dzikie, np. sarny.
GIW zaznacza, że wskutek pryszczycy powstają pęcherzyki i pęcherze na błonie śluzowej w jamie gębowej, na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykach, w szparze międzyracicowej i na koronkach racic. Po pęknięciu powodują nadżerki. U zakażonych zwierząt możesz zaobserwować również: gorączkę, apatię, kulawizny jednocześnie na wiele kończyn, sztywny chód i niechęć do poruszania się. Występuje także: obfite ślinienie, otwieranie jamy ustnej z charakterystycznym mlaskaniem, utrudnione przeżuwanie i utrata łaknienia, zwłaszcza u bydła.
- Tagi:
- pryszcyca