Etapy wdrażania i realizacji dobrostanu do loch i tuczników
Pani Kasia wraz z mężem prowadzi rodzinne gospodarstwo w województwie opolskim. Początkowo mieli tylko 8 loch, ale rozbudowali hodowlę do 40. Jednak wyzwania, takie jak wirus Aujeszky'ego, ASF, pandemia i kryzys gospodarczy, zmusiły ich do zmniejszenia stada. Postanowili wdrożyć ekoschemat dobrostan zwierząt, poprawiając warunki życia loch. O tym szerzej pisaliśmy TUTAJ.
Rolniczka opowiedziała, co po kolei należy wykonać, by wdrożyć poprawę dobrostanu loch i tuczników.
6 etapów wdrażania i realizacji dobrostanu do loch i tuczników
1) Najpierw wykonujemy pomiary i zgłaszamy się do doradcy w celu stworzenia Planu Poprawy Dobrostanu Zwierząt, ponieważ samodzielnie nie można tego zrobić. Tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami, zazwyczaj doradca z ODR, może wykonać plan poprawy dobrostanu. Plan jest płatny i jego koszt zależy od jednostki ODR. Ważne jest także monitorowanie pracy doradcy. Na tym etapie należy rozrysować cały chlew, zaznaczając wszystkie elementy i pomiary.
2) Musimy być przygotowani na ewentualne zmniejszenie liczby loch, jeśli doradca wyliczy, że nie możemy mieć więcej niż np. 20 loch, a mamy 15, to nie musimy ich zwiększać, ale nie możemy przekroczyć wyliczonej liczby.
3) Zamawiamy niebieskie kolczyki u producenta typowych kolczyków dla zwierząt. zakładamy je i zgłaszamy do systemu IRZ. Lochy stają się dobrostanowe od dnia zgłoszenia. Ważne, aby kolczyki były czytelne, warto więc zakolczykować je dodatkowymi, większymi numerami, by można było je odczytać z daleka.
4) Składamy wniosek dobrostanowy w trakcie kampanii obszarowej. Zaznaczamy interesujące nas działania i wysyłamy plan poprawy dobrostanu.
5) Jeśli zgłosiliśmy ściółkę, trzeba zrobić zdjęcia lub złożyć oświadczenie. Dokumentację dostarczamy do 15 marca następnego roku, wraz z podsumowaniem wyproszeń. Są odpowiednie wzory druków na stronie ministerstwa, które można wypełnić online i dołączyć do wniosku.
6) Prowadzimy notatki przez cały rok, później należy je wysyłać i czekać na decyzję. Agencja ma czas na wydanie decyzji do końca czerwca następnego roku. Możemy w między czasie spodziewać się kontroli na miejscu w celu sprawdzenia wymiarów poszczególnych kojców, warunków życia i prowadzonej dokumentacji.
Przydatne linki:
Szkolenie stosowanie antybiotyków [KLIKNIJ]
Strona ministerstwa [KLIKNIJ]