Zbiorniki paliwowe w gospodarstwie
Czy warto korzystać ze specjalnych zbiorników na paliwo płynne? Rolników obligują do tego przepisy prawa.
27-letni rolnik Łukasz Sobecki wraz z żoną Agnieszką i rodzicami mieszkają w Strzelcach Małych w powiecie gostyńskim. Gospodarują na powierzchni 52 ha. Uprawiają zboża paszowe, rzepak, buraki cukrowe, kukurydzę na ziarno oraz kiszonkę dla bydła. Posiadają również produkcję zwierzęcą - tuczniki w cyklu zamkniętym utrzymując stado podstawowe 70 loch oraz bydło mleczne w ilości 30 krów dojnych. Do pracy służy im kilka ciągników i maszyn wymagających ciągłego tankowania olejem napędowym. Rocznie to około 5.000 litrów. Z tego względu, że w najbliższej okolicy nie ma stacji benzynowej, panu Łukaszowi bardziej opłaca się magazynować paliwo w swoim gospodarstwie.
Dzięki temu, że nie dojeżdża za każdym razem na stację, oszczędza czas i pieniądze. - Zawsze na początku roku dokonujemy zakupu większej ilości paliwa - tłumaczy. - Kupujemy zawsze u tego samego, sprawdzonego dostawcy, który dowozi paliwo na miejsce. W zeszłym roku powiększyliśmy areał, przez co potrzeby paliowe wzrosły. Zbiornik, którego używaliśmy do tej pory, stał się za mały i zbyt niewygodny w użyciu - dodaje pan Łukasz. Obecnie posiada zbiornik o pojemności 2.500 litrów. - Daje nam to możliwość zabezpieczenia w paliwo na połowę roku. Zakup takiej ilości oleju napędowego daje możliwości jeszcze lepszej ceny przy jego zakupie. A dla nas każda oszczędność jest bardzo istotna, szczególnie przy dzisiejszych niskich cenach skupu mleka czy tuczników - wyjaśnia.
Różnica między ceną detaliczną a hurtową jest wysoka i wynosi często 30 - 40 gr/litrze, co daje 300 - 400 zł na 1.000 litrów oleju. Dlatego zasadnym wydaje się wyposażenie gospodarstwa w odpowiedni zbiornik na magazynowanie paliw płynnych. - Gdy weźmie się pod uwagę średnie zużycie paliwa 100 l/ha, oszczędności wynikające z zakupu tak dużego magazynu, w przypadku państwa Sobeckich to 1.500 - 2.000 zł rocznie - przekonuje Przemysław Zwierzycki z firmy Industry Diesel&Oil. Przedsiębiorstwo posiada w swym asortymencie zarówno zbiorniki stacjonarne, jak i transportowe. Jeden z nich stoi właśnie w gospodarstwie mieszkańca Strzelec Małych. - Jestem przekonany, że zakup zbiornika to dobra inwestycja. Nie rozlewam już paliwa podczas tankowania jak do tej pory, a długi wąż pozwala mi na zatankowanie kombajnu czy ciągnika z całym zastawem przyczep, z czego jestem najbardziej zadowolony - stwierdza rolnik.
O tym, że warto wyposażyć swoje gospodarstwo w zbiornik na olej napędowy, nie powinny przekonywać tylko oszczędności i wygoda, ale również przepisy prawa. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. każdy, kto przechowuje u siebie paliwo, zobowiązany jest do przestrzegania określonych wymogów. Niedopuszczalne jest przechowywanie paliw i olejów w beczkach, mauzerach oraz zbiornikach stalowych jednopłaszczowych podziemnych i nadziemnych. Zgodnie z przepisami, wszelkie zbiorniki dwupłaszczowe o pojemności powyżej 2,5 m3 należy zgłosić do eksploatacji w lokalnym urzędzie dozoru technicznego (UDT). - Zwolnienie z opłat oraz kar można uzyskać, dzięki dokumentom potwierdzających brak konieczności zgłoszenia. Wykonana na zlecenie firmy Industry Diesel&Oil “analiza rozprzestrzeniania substancji” wyklucza konieczność uiszczania opłat, a w razie jej braku kar - przekonuje Przemysław Zwierzycki. Warto podkreślić, że zbiorniki (w rozumieniu prawa budowlanego) nie są ani budowlą ani budynkiem oraz posiadają konstrukcję przenośną (nie są na stałe związane z gruntem), a więc nie wymagają pozwolenia na budowę. - Takiego pozwolenia wymaga natomiast podłoże w formie tzw. wylewki oraz instalacja elektryczna - zaznacza Przemysław Zwierzycki.
W jakich warunkach należy trzymać zbiornik na magazynowanie paliwa? - Zbiornik powinien być posadowiony na płaskiej (wypoziomowanej), równej i stabilnej powierzchni, wykonanej z materiału niepalnego. Podstawa musi być co najmniej 30 cm szersza i dłuższa od samego zbiornika. Grubość podstawy musi wynosić co najmniej 5 cm - wymienia Przemysław Zwierzycki. Szczegółowe wymagania powinny być określone w dokumentacji technicznej każdego zbiornika. Należy wspomnieć, że zabronione jest lokalizowanie zbiorników do przechowywania oleju napędowego w garażach oraz w innych pomieszczeniach wewnątrz budynków.
Wszystkie te wymogi Unia Europejska tłumaczy działaniami w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Ich przestrzeganie jest weryfikowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o to, czy postępowanie rolników jest zgodne z zasadami wzajemnej zgodności. W minionym roku w tym celu w naszym kraju skontrolowano 15 tys. gospodarstw. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości grozi redukcja płatności bezpośrednich proporcjonalnie do naruszeń. Maksymalna kwota redukcji może wynieść 5%.