Wzrost importu produktów rolnych z Ukrainy
Polska po raz kolejny wnioskowała o pilne uruchomienie unijnego wsparcia w związku z problemami na rynkach rolnych, zwłaszcza na rynku zbóż. Dlaczego?
Duży wzrost importu rolnego z Ukrainy
Jak informuje resort rolnictwa, w kwestiach rolnych związanych z handlem Polska przypomiała, że aktywnie włączyła się w działania pomocowe dla Ukrainy, w tym w budowę korytarzy solidarnościowych.
- Te potrzebne działania spowodowały jednak również duży wzrost importu rolnego z Ukrainy, przede wszystkim w sektorze zbóż, ale także i innych produktów. Wywołuje to negatywne konsekwencje dla niektórych sektorów rolnictwa, zwłaszcza w regionach graniczących z Ukrainą - czytamy w komunikacie minsiterstwa rolnictwa.
Nieszczelne korytarze solidarnościowe
Jak podkreśla ministerstwo, wzrost importu został spowodowany nie tylko „nieszczelnością” korytarzy solidarnościowych, lecz także autonomicznym zawieszeniem unijnych ceł w stosunku do produktów ukraińskich, których import przed wejściem w życie tej regulacji nie był w pełni zliberalizowany. Dotyczyło to np. mięsa drobiowego, jaj, produktów mleczarskich, mąki, cukru czy soku jabłkowego.
- Szczególnie niepokojącą sytuację w związku ze wzrostem importu Polska dostrzega w sektorze drobiarskim. Apelujemy o modyfikacje w projekcie przedłużenia środków autonomicznych o kolejny rok w celu lepszej ochrony producentów UE - zaznacza w swoim komunikacie resort rolnictwa.
Polskie rolnictwo stało się niekonkurencyjne dla rolnictwa europejskiego?
Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego polskie rolnictwo niezależnie od struktury - zróżnicowanej bardzo regionalnie - wymaga ochrony. Dlaczego? O tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- ministerstwo rolnictwa