Prawo i finanse15 Sty 2025
W trakcie dzisiejszego spotkania z przedstawicielami środowiska rolniczego, MRiRW przedstawiło swoje propozycje w sprawie modyfikacji definicji rolnika aktywnego. Szykują się spore zmiany. To pewne. Co na to sami zainteresowani?
Przepisy13 Sty 2025
Rolnicy wnioskują o wyższą dopłatę za wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe. Domagają się zwiększenia kwoty wsparcia. Wnioskują także o zwiększenie wsparcia finansowego hodowli zachowawczej ras rodzimych zwierząt.
Owoce i warzywa30 Gru 2024
1 stycznia 2025 roku rozpocznie się półroczna prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Oficjalnym owocem w tym czasie ma być nasze jabłko. Warto zaznaczyć, że Polsce produkuje je ok. 80,5 tys. gospodarstw - mamy w naszym kraju najwięcej takich sadów w całej Unii Europejskiej.
Pomoc unijna26 Gru 2024
Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku czeka nas sporo nowości w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematów. Szykują się zmiany w obrębie integrowanej produkcji roślin, rolnictwa węglowego, gruntów wyłączonych z produkcji czy dobrostanu świń. Ma pojawić się także zupełnie nowy ekoschemat. A, w związku z dużym zainteresowaniem ekoschematami, planuje się wprowadzić limit hektarów, do których będzie można ubiegać się o płatność.
Choroby i szkodniki9 Gru 2024
W ciągu ostatnich pięciu lat w Unii Europejskiej nie zatwierdzono żadnej nowej substancji czynnej, podczas gdy 76 substancji aktywnych zostało wycofanych, nieodnowionych lub utraciło zezwolenie. Dodatkowo, od 22 miesięcy nie zatwierdzono żadnego nowego czynnika biologicznie aktywnego. Przedstawiciele Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oceniają wprost: to dramat na rynku środków ochrony roślin.
Ekonomika6 Gru 2024
Jakie kwoty na rolnictwo zapisano w budżecie Polski na rok 2025? Czy pieniędzy będzie więcej, czy mniej niż w roku 2024? Sprawdziliśmy najważniejsze wydatki.
Prawo i finanse5 Gru 2024
Na 2025 rok zapowiadane są spore zmiany dla rolników ubiegających się o dopłaty w ramach ekoschematów. Zacznie też obowiązywać norma GAEC 2. W przyszłym roku wchodzą także w życie przepisy o rencie wdowiej. Oto wybrane nowości dla rolników zaplanowane na 2025 r.
Trzoda chlewna2 Gru 2024
Rolnicy ubiegający się o płatności unijne w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt, powinni przygotować się na nowości, jakie najprawdopodobniej już w przyszłym roku pojawiają się w zasadach ubiegania się o wsparcie. Planowana zmiana dotyczyć ma sektora produkcji trzody chlewnej. Jest to odpowiedź na apele ze strony organizacji rolniczych.
Ekonomika1 Gru 2024
Moment przekazania gospodarstwa to nie tylko finanse, ale również emocje. Kiedy jest odpowiedni moment? Komu przekazać? W jakiej formie? Aby zadać te i inne pytania, spotkaliśmy się z ludźmi, którzy przekazali swój dorobek życia na trzy różne sposoby. Miejscem spotkania była wytwórnia legendarnego już makaronu rodziny Babalskich w Pokrzydowie koło Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim.
Pomoc unijna25 List 2024
Druga połowa roku to z pewnością intensywny czas, jeśli chodzi o ogłaszane przez ARIMR programy unijne dla rolników. Nabory jednych bardzo popularnych interwencji w ramach KPS Wspólnej Polityki Rolnej kończą się, kolejne ruszają. W tym programie można sięgnąć po dotację do zakupu maszyn rolniczych, w tym nawet - ciągnika rolniczego. Jaka jest wysokość dofinansowania?
Trzoda chlewna22 List 2024
Wierzy, że krajowa produkcja trzody chlewnej ma szansę się odbudować. Z młodym hodowcą trzody chlewnej Bartoszem Czarniakiem z „POLSUS” rozmawiamy o aktualnych cenach świń, problemach związanych z wybudowaniem chlewni oraz zwalczaniu ASF-u.
Sylwetki11 List 2024
Mirosław Angielczyk ze wsi Koryciny, gmina Grodzisk, pow. siemiatycki w 2007 roku na ponad 20 ha założył ogród botaniczny. Można tu znaleźć charakterystyczną dla regionu zabudowę, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła.