Wsparcie dochodów związane z produkcją - do chmielu. Omawiamy, wyjaśniamy
Wsparcie dochodów związanych z produkcją rolną to forma wsparcia dochodu rolników, której celem jest zabezpieczenie i zwiększenie rentowności rolnictwa.
Wsparcie dochodów związane z produkcją - do chmielu
Ukierunkowanie wsparcia bezpośredniego dla rolników zajmujących się uprawą chmielu przyczynia się do zapewnienia stabilności dochodów rolników i poprawy konkurencyjności oraz do utrzymania produkcji chmielu.
Wsparcie tylko w wybranych rejonach Polski
Pomoc będzie przyznawana w trzech rejonach Polski:
- rejonie lubelskim obejmującym powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński;
- rejonie wielkopolskim obejmującym powiaty: bydgoski, gorzowski, gostyński, grodziski z siedzibą władz w Grodzisku Wielkopolskim, kępiński, koszaliński, krotoszyński, nakielski, nowotomyski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński, żagański, żarski i żniński;
- rejonie dolnośląskim obejmującym powiaty: kłodzki, nyski, oleśnicki, piotrkowski, wrocławski i zawierciański. Rejony uprawy chmielu zostały określone z uwzględnieniem podziału terytorialnego kraju, czynników przyrodniczych, a także tradycyjnie wyodrębnionych rejonów uprawy chmielu.
Kto może otrzymać wsparcie?
Wsparcie może otrzymać rolnik aktywny zawodowo uprawiający chmiel, właściciel obszaru kwalifikowanego. O tym, kim jest rolnik aktywny zawodowo - przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Szacunkowa wysokość stawki: ok. 435 euro/ha (średnia z lat 2023-2026), czyli około 2.044 zł/ha. (pamiętajmy o zmiennym kursie euro, od którego zależy przeliczenie szacowanej wartości na złotówki).
Jakie są istotne warunki uzyskania wsparcia?
Płatność przysługuje do powierzchni zajętej pod uprawę chmielu.
Zachowanie minimalnej obsady: 1300 szt./ha - poziom obsady ustalono w porozumieniu z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Pozwoli to na ukierunkowanie wsparcia na uprawy prowadzone zgodnie z zaleceniami agrotechnicznymi, a w rezultacie na zabezpieczenie przed nieuzasadnionym przyznawaniem wsparcia.
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Zachęcamy do zapoznania się również z podstawowymi informacji dotyczącymi ekoschematów - m.in. o tym, czy jest wymagany plan wieloletni, oraz kiedy, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek? Wystarczy kliknąć tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Wsparcie dochodów związane z produkcją - do krów - kliknij tutaj po więcej szczegółów, zapraszamy.