Wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie w sprawie odstrzału dzików
Odstrzał sanitarny dzików ma mieć miejsce na terenie części województwa.
Jak wynika z Rozporządzenia Wojewody Wielkopolskiego z dnia 28 listopada wzmożone działania w kierunku redukcji populacji dzików ma mieć miejsce na obszarze powiatu wolsztyńskiego, powiatu leszczyńskiego (gmina Wijewo i Włoszakowice), powiatu grodziskiego (gmina Rakoniewice i Wielichowo) oraz na obszarze powiatu nowotomyskiego (gmina Zbąszyń).
Na tym terenie osoby mające kontakt z dzikami, powinny przestrzegać zasad higieny, a więc odkażać ręce i obuwie, po to, by nie doprowadzić do szerzenia się choroby. Padłe dziki powinny być zgłaszane właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii. A każdy odstrzelony przez myśliwych dzik wraz z patrochami i narogami powinien trafiać do miejsca nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej.
W rozporządzeniu jest także jasno napisane, że w powiatach wolsztyńskim, leszczyńskim grodziskim oraz nowotomyskim powinny byc prowadzone przeczesywania lasów w celu znalezienia padłych dzików lub ich części.
Zobacz, jakie są obawy ASF?
Uczestniczyć w nich powinni:
- właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii lub wyznaczony przez niego pracownik powiatowego inspektoratu weterynarii;
- osoby, z którymi właściwy miejscowo powiatowy lekarz weterynarii zawarł umowy cywilnoprawne, w celu realizacji zadań związanych z poszukiwaniem, zbieraniem i załadunkiem padłych dzików lub ich części;
- dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich na obszarze obwodów łowieckich;
- właściwy miejscowo nadleśniczy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na obszarach lasów państwowych lub wyznaczony przez niego pracownik;
- właściwi miejscowo wójtowie gmin oraz burmistrzowie miast i gmin lub wyznaczeni przez nich pracownicy;
- właściwe jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu województwa wielkopolskiego.
Koszty poszukiwania i utylizacji padłych dzików lub ich części są pokrywane przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii ze środków publicznych przeznaczonych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt.
Decyzję o odstrzale sanitarnym dzików podjęto po poniesieniach o przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) na zachodzie Polski. Zakażone dziki znaleziono w woj. lubuskim (tuż przy granicy z woj. wielkopolskim).