Wilki nie będą ściśle chronione? Czy w Unii zmienią przepisy odnośnie polowań?
Czy status "ścisłej ochrony" wilków w Europie zostanie zmieniony? Wiele na to wskazuje.
Wilki nie będą już w Europie pod ścisłą ochroną?
Większość przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej, poparło w tym tygodniu propozycję wprowadzenia zmian w międzynarodowej konwencji. Chodzi o zmianę zapisów: wilki w niedalekiej przyszłości nie mają być już „ściśle chronione”, ale po prostu „chronione”.
Na razie wspomniane zmiany rekomendował Komitet Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (tzw. Coreper).
Formalnie muszą potwierdzić to jeszcze ministrowie wszystkich państw członkowskich Unii, co pozwoli UE wystąpić o poprawkę do międzynarodowej Konwencji Berneńskiej.
Regulacja populacji wilków w Europie. Decyzja "konieczna z punktu widzenia hodowców"
Przypomnijmy: rewizja statusu ochrony wilków nie jest nowa - już w ubiegłym roku propozycja ta została przedstawiona przez samą Komisję Europejską.
- Będzie to ważny krok w rozwiązywaniu wyzwań stawianych przez rosnącą populację wilków, przy jednoczesnym utrzymaniu celu osiągnięcia korzystnego statusu ochrony gatunku – komentuje dziś sprawę Adalbert Jahnz, rzecznik Komisji Europejskiej - cytowany przez portal eunews.it.
Według źródeł zagranicznych, kluczową rolę w przyjęciu wniosku mającego na celu ułatwienie w przyszłości regulacji populacji wilków w Europie, odegrały Niemcy.
- Ta decyzja jest uzasadniona z perspektywy ochrony przyrody i konieczna z punktu widzenia hodowców bydła – cytuje niemiecką federalną minister środowiska, Steffi Lemke - z Partii Zielonych - portal politico.eu
"Za" zmianami była większość państw - w tym Polska.
Warto dodać, że, zgodnie z procedurą, zmiana w Konwencji Berneńskiej - odnośnie wilków - wymaga uzyskania większości dwóch trzecich głosów. Tymczasem, jak informuje portal france24.com, pod wnioskiem podpisało się 50 państw, w tym 27 państw członkowskich UE.
Jeśli konwencja ulegnie zmianie, Komisja będzie mogła wystąpić o zmianę powiązanych z nią przepisów UE.
Wilki w Polsce
Przypomnijmy: o zagrożeniach związanych z wilkami alarmują także polscy hodowcy. Pisaliśmy o tym szeroko całkiem niedawno:
CZYTAJ WIĘCEJ: Rolnicy alarmują: wilki atakują zwierzęta hodowlane. Straty są ogromne [WIDEO]
Według oficjalnych danych GUS, w Polsce jest obecnie ok. 4,3 tys. wilków.
Tymczasem, według źródeł europejskich, które podaje m.in. portal france24.com, w 2023 roku krajach członkowskich Unii Europejskiej populację wilków szacowano na ok. 20,3 tys. zwierząt.
Przypomnijmy: wilk stał się gatunkiem „ściśle chronionym” na mocy Konwencji Berneńskiej z 1979 r.
CZYTAJ TAKŻE: Dwa dni na zgłoszenie szkód wyrządzonych przez wilki. Kto o tym wie?