Wigilijna zupa grzybowa. Prosta zmiana może przesądzić o smaku i aromacie
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że przepis na tradycyjną, wigilijną zupę grzybową nie wymaga specjalnych “ulepszeń”. W tym wypadku “im mniej, tym lepiej”. Przygotowanie dania również nie należy do skomplikowanych. Mimo tego, warto od czasu do czasu poeksperymentować z dodatkami i zaskoczyć domowników lub gości. Jedna, prosta zmiana może przesądzić o smaku i aromacie tego kultowego dania.
Zupa grzybowa na Wigilię. O czym nie można zapomnieć?
Na idealny smak zupy grzybowej składa się wiele czynników - najważniejszym są oczywiście podstawowe składniki. Bazą zupy powinny być suszone grzyby dobrej jakości. W większości domów oczywistym wyborem są aromatyczne borowiki szlachetne (ze względu na zapach, ale i właściwości odżywcze). Równie dobra opcja to danie na bazie mieszanki suszonych borowików i podgrzybków. Fani mniej tradycyjnych dań polecają eksperymentowanie z rydzami, kozakami, a nawet maślakami jako bazą do dania.
Grzyby suszone należy odpowiednio wcześnie (najlepiej przez całą noc) namoczyć. Można również z powodzeniem wykorzystać grzyby mrożone. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu czasu na rozmrożenie, koniecznie w temperaturze pokojowej. Kolejne etapy przyrządzania dania obejmują: podsmażenie całych (lub pokrojonych) grzybów na maśle (lub oleju) wraz z wybranymi dodatkami, przygotowanie wywaru (woda, zioła, wybrane warzywa), dodanie zawartości patelni do wywaru, gotowanie i zagęszczenie dania (np. śmietanką 30 proc. i mąką pszenną).
CZYTAJ TAKŻE: Jak zrobić pyszne ciasto na świąteczne pierogi?
Jakie składniki dodać do wigilijnej zupy grzybowej?
Sekret tkwi w szczegółach. W przypadku tradycyjnego dania wigilijnego stosuje się zazwyczaj wywar warzywny, ale danie można oprzeć także m.in. na bulionie wołowym. Niektórzy preferują “czystą” zupę grzybową (wyłącznie na bazie suszonych grzybów), inni decydują się na dodatki warzywne – najczęściej stosowane to marchew i ziemniaki pokrojone w kostkę. Smak dania można dowolnie modyfikować ziołami i przyprawami. Klasyczne dodatki to m.in. czosnek, obsmażana cebula, ziele angielskie, liść laurowy, estragon. Warto również poeksperymentować z dodatkiem tymianku, oregano, lubczyku lub majeranku.
O smaku dania mogą przesądzić także dodatki. Tradycyjną “grzybową” na Wigilię można podawać z łazankami, makaronem (kokardki, świderki, nitki) lub uszkami. Do mniej tradycyjnych, ale równie smacznych wersji tego dania poleca się m.in. kaszę gryczaną lub kaszę typu pęczak.
CZYTAJ TAKŻE: Co wolno, a czego nie w Wigilię? Czyli dawne tradycje na polskiej wsi
Dania wigilijne. Nietypowe dodatki do zupy grzybowej
Bardzo ciekawy efekt można uzyskać łącząc grzyby ze śliwką. W tym wypadku bazą dania jest garść suszonych grzybów i suszonych śliwek bez pestek. Śliwki - podobnie jak grzyby - będą wymagać uprzedniego namoczenia i gotowania do miękkości.
Podczas kuchennych eksperymentów można także zainspirować się poradami znanych, kulinarnych ekspertów. Sekretem udanej, wigilijnej zupy grzybowej Magdy Gessler jest m.in. dodatek alkoholu. Ekspertka poleca wersję dania na bazie bulionu wołowego i zakwasu na żur - “sekretny składnik” to ok. 50 ml wódki (alkohol wyparuje w trakcie przygotowywania potrawy). Inną opcję wybiera z kolei Robert Makłowicz. Ten lubiany specjalista kulinarny przekonuje, że smak tradycyjnej zupy grzybowej można podkręcić dodatkiem jednego kieliszka porto (słodkie wino). Jeszcze inne rozwiązanie proponuje Karol Okrasa. Ten ekspert kulinarny poleca wersję zupy grzybowej z dodatkiem pieczonego dorsza. Bazą zupy - oprócz suszonych podgrzybków - jest także żółty groch, zakwas kapuściany i zestaw warzyw (tu m.in. korzeń selera, czosnek, por).
CZYTAJ TAKŻE: Jak usmażyć idealnego karpia na Wigilię? Będzie pyszny i chrupiący
- Tagi:
- kuchnia
- Wigilia
- grzyby
- zupa grzybowa