We wrześniu ruszy: Rozwój usług rolniczych
Co będzie można kupić w ramach tego programu? Ile pieniędzy będzie można zdobyć?
Ciągniki, przyczepy, agregaty uprawowo-siewne, kombajny zbożowe czy instalacje do czyszczenia zbóż - tego rodzaju sprzęt rolniczy będzie można zakupić przy udziale środków unijnych na operacje typu "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej".
Nabór wniosków o środki unijne dla podmiotów zajmujących się świadczeniem usług na rzecz rolnictwa ma mieć miejsce we wrześniu tego roku. Będzie to już druga edycja uruchomienia środków w ramach PROW 2014-2020. Poprzedni nabór, który miał miejsce w 2016 roku cieszy się sporym zainteresowaniem. O pieniądze ubiegało się wówczas 1 896 podmiotów.
Przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewidują, że i w tym roku po dofinansowanie będzie chciało sięgnąć wielu beneficjentów. Aby móc otrzymać wsparcie do zakupu maszyn lub urządzeń należy prowadzić mikro lub małe przedsiębiorstwo. Pomoc może być udzielana na rozwój wykonywanej działalności gospodarczej w zakresie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD): 01.61.Z Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną; 01.62.Z Działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich; 01.63.Z Działalność usługowa następująca po zbiorach.
Czytaj także: Płytkie mieszanie, głębokie spulchnianie czyli - UPRAWA PASOWA
Poza tym firma powinna wykonywać działalność gospodarczą w tej branży przez co najmniej 2 lata poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Jednocześnie podmiot ubiegający się o pomoc musi udokumentować fakturami VAT lub wydrukami paragonów fiskalnych wykonanie usług rolniczych w ramach wspieranych kodów PKD na kwotę nie mniej niż po 10 tys. złotych brutto w każdym z 12 miesięcznych okresów poprzedzających dzień złożenia wniosku.
Wysokość wsparcia wynosi do 500 tys. zł (maksymalnie 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych). W związku z tym, że zakupione maszyny mają być wykorzystywane usługowo, nie ma potrzeby dopasowywania mocy maszyny do wielkości posiadanego gospodarstwa, jak jest chociażby w przypadku Modernizacji gospodarstw rolnych.
- Dlatego w tym działaniu beneficjenci mogą kupować bardzo duże, wydajne maszyny. Jeśli ktoś zechce kupić ciągnik o mocy 300 KM z agregatem uprawowo-siewnym i świadczyć nim usługi to może zrealizować taką operację. Musi jednak w biznesplanie wskazać projekcję świadczonych usług w okresie 5 lat od otrzymania płatności - wyjaśnił Krzysztof Żok, wicedyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu.
Rozwój usług rolniczych jest swego rodzaju kontynuacją działania: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej uruchomionego w PROW 2007-2013. - Wtedy wielu rolników podejmowało dodatkową działalność gospodarczą pomimo prowadzonego gospodarstwa i było to bardzo często świadczenie usług rolniczych. Kolejnym etapem jest rozwijanie firmy usługowej. Niejednokrotnie beneficjenci działania z PROW 2007-2013 występują o pieniądze z tego działania i doposażają swój park maszynowy - zaznaczył Krzysztof Żok i dodał, iż poprzednim naborze wniosków w ramach tego typu operacji wnioskowano o dofinansowanie do zakupu min.: ciągników, ładowarek, agregatów uprawowo-siewnych, (zwłaszcza do uprawy uproszczonej), kombajnów, a nawet instalacji do czyszczenia zbóż.
- Na tak wyspecjalizowane maszyny i drogi sprzęt nie może sobie pozwolić każdy rolnik. Z drugiej strony nie zawsze jest to racjonalne, uzasadnione ekonomicznie. Bardziej opłaca się skorzystać z usług oferowanych przez firmy, które są beneficjentami tego działania, nawet gospodarstwom większym 100-hektarowym. Takie podejście rolników potwierdza, że tego rodzaju operacje są jak najbardziej potrzebne - stwierdził Krzysztof Żok.