Ile paliwa może przechowywać rolnik?
Żeby zrobić zapasy paliwa, trzeba mieć możliwość jego magazynowania. Zbiorników jest na rynku dużo, niektóre wyposażone w nowoczesne technologie, pozwalające śledzić na bieżąco zużycie oleju napędowego. O magazynowaniu paliwa "Wieści Rolnicze" rozmawiają z Dawidem Przewodowskim, Dyrektorem Generalnym i Prokurentem, PetroConsulting Sp. z o.o.
Jakie parametry muszą spełniać obecnie magazyny na paliwo w gospodarstwach rolnych?
Przede wszystkim, aby firma dostarczająca paliwo zdecydowała się na dostawę produktów ropopochodnych dla danego gospodarstwa, musi być ono wyposażone w zbiornik dwupłaszczowy, wyprodukowany zgodnie z obowiązującymi normami. Taki zbiornik powinien posiadać odpowiednią dokumentację, w której skład wchodzi poświadczenie wytwórcy zbiornika oraz protokół z wykonania czynności dozoru technicznego, tzw. badania sprawdzającego wykonywanego przez UDT po wyprodukowaniu zbiornika. Jeżeli zbiornik ma pojemności powyżej 2,5 m3, powinien być także zgłoszony przez użytkownika do Urzędu Dozoru Technicznego, który wydaje zgodę na eksploatację zbiornika w miejscu jego użytkowania.
Jak bezpiecznie przechowywać paliwo
Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać w trakcie magazynowania paliwa w gospodarstwie?
Podstawowym zabezpieczeniem zbiornika powinno być jego wyposażenie w koc gaśniczy oraz agregat gaśniczy zgodnie z obowiązującymi przepisami ppoż. W trakcie korzystania ze zbiornika zabronione jest oczywiście korzystanie z otwartego ognia. Nie należy przechowywać paliwa także w pomieszczeniach zamkniętych, a także usytuować posiadany zbiornik tak, aby znajdował się na podłożu niepalnym i w odpowiedniej, określonej przepisami odległości np. od innych zabudowań, źródeł wody, lasu, słupów energetycznych itp.
Dlaczego ważne jest stosowanie także środków ochrony osobistej?
Substancje ropopochodne mogą być szkodliwe dla życia lub zdrowia ludzkiego, dlatego należy stosować środki ochrony osobistej. Środki takie dobiera się stosownie do zagrożenia, na jakie dana osoba będzie narażona zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP.
Ile oleju napędowego rolnik może przechowywać?
Ile paliwa mogą przechowywać rolnicy w swoich gospodarstwach?
Obecne przepisy pozwalają na przechowywanie oleju napędowego na potrzeby własne w objętości nie większej niż 5 m3.
Na co rolnik powinien zwracać uwagę przy zakupie zbiornika na paliwo, aby uwzględnić: własne bezpieczeństwo, ochronę środowiska i wygodę?
Przede wszystkim należy oprzeć się na sprawdzonych rozwiązaniach dostarczanych przez znane na rynku przedsiębiorstwa. Zbiornik musi być wykonany profesjonalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym wypadku dostawca paliwa może odmówić dostarczenia produktów ropopochodnych danemu gospodarstwu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez gospodarstwa rolne są zbiorniki dwupłaszczowe z tworzywa sztucznego o pojemności nieprzekraczającej 5m3 z wbudowanym w tzw. szafie dystrybucyjnej zestawem wydawczym. Współcześnie, ze względu na wygodę oraz potrzebę kontroli nad obiegiem paliwa oraz poprawnego rozliczania, dodatkowo montuje się w nich tzw. tankomaty. Urządzenia te rejestrują każde tankowanie, zbierając informację o osobie tankującej, pojeździe czy ilości wydanego paliwa. Następnie wysyłają te dane do systemu zarządzającego opartego na chmurze. Najlepsze z nich śledzą także wydajność dystrybutora, stan paliwa w zbiorniku, przeliczają medium do referencyjnej temp. 15 stopni Celsjusza, wykonują kalibrację przepływomierza itp. Wszystkie te funkcje znacznie ułatwiają zarządzenia gospodarką paliwową w firmie i uszczelniają jego obieg. Obecnie stosowane są szeroko także w mniejszych, rodzinnych gospodarstwa rolnych.