Zrównoważone rolnictwo - czyli jakie? [VIDEO]
Jakie produkty i jakie działania sprawiają, że rolnictwo jest staje się bardziej zrównoważone i tym samym wpisuje się w zamysł Europejskiego Zielonego Ładu?
Zielony Ład - czym jest?
Europejski Zielony Ład jest to bardzo kompleksowo przygotowana strategia, która ma na celu doprowadzić do tego, że Europa będzie kontynentem neutralnym klimatycznie.
- Natomiast z punktu widzenia rolników najistotniejsze są dwie strategie, które zostały w obrębie tego Ładu zaplanowane. Jedna to jest strategia "od pola do stołu", a druga strategią jest strategia na rzecz różnorodności biologicznej - i tutaj takim najczęściej wspominanym celem w tej strategii jest ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50% oraz ograniczenie ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin, również o 50%. I takim rozwiązaniem, które mogłoby sprawić, że dojdziemy do takiej dużej liczby, do takiej dużej redukcji jest między innymi wprowadzenie rolnictwa zrównoważonego - wyjaśnia dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
Zrównoważone rolnictwo - czyli jakie?
Rolnictwo zrównoważone, zdaniem naszej rozmówczyni, to taki sposób gospodarowania, który czerpie najlepsze praktyki zarówno z rolnictwa ekologicznego, jak i konwencjonalnego.
- Więc mamy tutaj połączenie tej dbałości o środowisko, gospodarowanie w sposób taki, żeby jak najmniej zasobów wykorzystywać, a z drugiej strony korzystanie z najnowszych osiągnięć technologicznych, hodowlanych - wyjaśnia eksperta.
Na tym nie kończy.
- No i do tego wszystkiego jeszcze taką podwaliną rolnictwa zrównoważonego powinno być praktykowanie integrowanej ochrony roślin, która, co do zasady, powoduje, że ten moment stosowania środków ochrony roślin chemicznych mamy odwlekane w czasie i dążymy do tego, żeby to było jak najpóźniej wprowadzane w gospodarstwie albo w ogóle w taki sposób czasami jesteśmy w stanie gospodarować, że te środki ochrony roślin nie będą nam potrzebne - dodaje.
Zdaniem dr Gałązki, aby spełniać wymogi zrównoważonego rolnictwa, powinniśmy stwarzać przestrzenie przyjazne zapylaczom i przyjazne różnorodności biologicznej. - Może to być, na przykład: wysiewanie pasów kwietnych, tworzenie jakiejś infrastruktury, która będzie miejscem bytowania pożytecznych organizmów - zaznacza ekspertka. Ważne w tym względzie jest też prawidłowe, zgodne z prawem, stosowanie środków ochrony rośli. - To też sprawia, że chronimy różnorodność biologiczną, bo trzeba pamiętać, że środki ochrony roślin prawidłowo stosowane, zgodnie z etykietą, zgodnie z prawem, one nie szkodzą ani nam, ani środowisku, ani owadom zapalającym - podkreśla specjalistka. Zyskuje na tym konsument.
- Żywność ma być przede wszystkim bezpieczna. I tutaj pierwsza myśl, jaka pewnie przychodzi nam do głowy, to są właśnie pozostałości środków ochrony roślin. I znów, jeżeli prawidłowo stosujemy środki ochrony roślin, no to tego problemu z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów nie będziemy mieli - zaznacza nasza rozmówczyni.
Czytaj także: