Żniwa 2016. Deszcze utrudniają zbiór. Coraz gorsza jakość ziarna
Zboża na polach są porośnięte, kłosy przestrzelone. Jakość zbóż jest w coraz gorszym stanie. Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładowicz obawia się, że sierpniowe deszcze spowodują znaczne obniżenie plonu.
Jak podał prezes Rafał Mładowicz, jeszcze 2 tygodnie temu wielu rolników spoglądało na żniwa z optymizmem.
- Po drodze mieliśmy już wymarznięcia, okresy majowej suszy. Czerwiec pozwolił nam na podniesie prognoz plonów w naszych gospodarstwach i na początku lipca każdy był już przygotowany do żniw. A tu jednak pojawiły się problemy, aby zebrać to, co dojrzewa. W lipcu w moim gospodarstwie spadło 217 mm deszczu, a w sierpniu już 43 mm - mówi Rafał Mładowicz, prezes PFPZ.
Podaje, że zebrane pszenżyto plonowało na niższym poziomie, niż w roku ubiegłym (60%) i miało 6% porostu. Wyjaśnia, że wszystkie zboża, które pozostały na polach są już porośnięte, ich jakość nie jest już konsumpcyjna.- Jeżeli do 15 sierpnia nie uda się ich zebrać to także pod znakiem zapytania będzie ich jakość paszowa. Plony zbóż zbieranych w Polsce na terenach bonitacji IVB i słabszych spadły nawet o 50%. Kłosy są przestrzelone, bardzo często sama plewa, a do tego dochodzi porost. Dodatkowo występuje brak gęstości i liczby opadania. Udało się zebrać w chwili obecnej około 30% pszenicy, która rokrocznie była pszenicą konsumpcyjną. Jednak czy uda się uratować jakość? - tłumaczy Rafał Mładowicz.
Czytaj także: Wielkopolska. Stan zaawansowania żniw KLIK
Prognozy pogody nie napawają optymizmem. Deszcze mają nawiedzać nasz kraj jeszcze do 11 sierpnia. A to nie koniec. od 17 sierpnia znów ma być deszczowo. - Są regiony, gdzie nie mogą wjechać kombajny na pola! Bardzo duży odsetek zbóż przerasta chwastami, głównie zboża, które wyległy. Duże opady w krótkim czasie powodują tzw. opadanie kłosa i łamanie źdźbła, co wpływa na znaczące obniżenie plonu - zaznacza prezes PFPZ.
Prezes Rafał Mładowicz stwierdza, że sytuacja na polach byłaby jeszcze gorsza, gdyby zakaz stosowania glifosatu został wprowadzony w tym roku. - Ten rok pokazuje, że zakaz stosowania pestycydów na bazie glifosatu może spowodować gwałtowne załamanie produkcji. Proszę sobie wyobrazić brak możliwości zastosowania glifosatu w tym roku? To nie klęska, to byłaby katastrofa! - przekonuje.
Zobacz, ile obecnie kosztuje zboże TUTAJ