Zboża jare - lista topowych odmian 2021
Jakie odmiany zbóż jarych "sypały" w zeszłym sezonie najlepiej? Na które z nich warto postawić w 2021 r.? Czym w ogóle powinniśmy sugerować się przy doborze materiału siewnego?
W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, ponownie radzimy zapoznać się z niezależnymi wynikami badaniami w tym zakresie, prowadzonymi przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego - PDO (patrz ramka na str. 3). W ich trakcie plonowanie m.in. zbóż - zarówno ozimych, jak i jarych (za wyjątkiem owsa) sprawdza się na dwóch poziomach agrotechniki: a1 (agrotechnika przeciętna) i a2 (wysoki poziom agrotechniki - tj. zwiększone nawożenie azotowe, dolistne preparaty wieloskładnikowe oraz ochrona przed wyleganiem i chorobami).
Czym jeszcze sugerować się wybierając odmiany?
- Rolnik powinien zapoznać się z charakterystyką danej odmiany. Przede wszystkim powinniśmy znać jej wymagania glebowe - czy to jest odmiana na gleby lepsze czy też słabsze, a także na to, czy jest ona tolerancyjna na stresy suszy. Powinniśmy również zwracać uwagę na to, czy jest ona odporna na wyleganie i choroby grzybowe - to pozwala nam robić pewne modyfikacje, jeśli chodzi o środki ochrony roślin - mówi dr Tadeusz Drzazga z Małopolskiej Hodowli Roślin - Oddział w Kobierzycach.
Na tym nie kończy. - Poza tym istotne są parametry związane z zakładaniem plantacji - czy jest to odmiana w tym intensywniej - dla intensywnego rolnictwa czy też dla rolnictwa tradycyjnego, zwłaszcza w przypadku pszenic - zaznacza ekspert.
Czym powinien odznaczać się dobrej jakości materiał siewny? - Przede wszystkim dobrą zdolnością kiełkowania (...), a także dobrym wyrównaniem tego ziarna. Ponadto, jeśli ma to być materiał siewny, musi być on dobrze zaprawiony. Od tego, co wysiejemy w warunkach odpowiednio przygotowanej uprawy i dysponując dobrym materiałem, mamy prawo oczekiwać, że pierwszy etap rozwoju, który jest związany z produktywnością - będzie miał dobre wschody i dobry wigor, a tj. podstawa uzyskania dobrego plonowania - mówi dr Drzazga.
Aby ułatwić i przyspieszyć wybór przedstawiamy też jedne z najlepszych odmian wskazywanych przez renomowane firmy nasienne. L
LISTA REKOMNEDOWANYCH ODMIAN PRZEZ FIRMY NASIENNE - patrz str. 2