Zabieg T3 - co warto wiedzieć?
Prawidłowa ochrona fungicydowa zbóż jest jednym z warunków uzyskania wysokich i dobrych jakościowo plonów. Z tego też względu warto zastosować zabieg grzybobójczy w terminie T3.
Ma on na celu ochronę górnych liści i kłosów. – Zabieg ten powinien zostać wykonany w fazie od końca kłoszenia do kwitnienia (BBCH 51-59). W odniesieniu do niektórych fungicydów istnieje także możliwość przesunięcia terminu do fazy dojrzałości wodnej ziarna (BBCH 71), a nawet do dojrzałości mlecznej ziarna (BBCH 75) – tłumaczy dr inż. Daniel Zawada, koordynator ds. doświadczalnictwa i rozwoju produktów firmy Sumi Agro Poland SP. z o.o. Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – Punkt Doradczy w Gołuchowie również zwraca uwagę na znaczenie zabiegu w fazie T3. – Uruchamia on dopływ składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego wykształcenia się ziarna – wyjaśnia specjalista WODR-u. – Najczęściej wykonuje się go na przełomie pierwszej i drugiej dekady czerwca. Przebieg pogody – gorąco i opady – stanowią wskazówkę do jego wykonania – dodaje.
Najgroźniejszymi chorobami kłosa są: septorioza plew i fuzarioza kłosa. – Pierwsza z nich spowodowana jest przez grzyb Phaeosphaeria nodorum. Najczęściej występuje na kłosach pszenicy i pszenżyta. Objawy porażenia często nie są na czas rozpoznawane. W latach sprzyjających rozwojowi tej choroby spadek plonu może sięgać 50-60%. Septorioza powoduje także obniżenie dorodności i ogólnej masy plonu ziarna. Z chorych kłosów zbierane jest ziarno zdrobniałe i słabo wykształcone – opowiada dr inż. Daniel Zawada. Fuzariozę kłosa z kolei powoduje kilka gatunków grzybów z rodzaju Fusarium: Fusarium culmorum, Fusarium avenaceum, Fusarium graminearum i Fusarium nivale. Choroba ta stanowi spore zagrożenie dla wszystkich rodzajów zbóż. Może powodować znaczne straty plonu ziarna - od 5 do 60%, głównie przez obniżenie masy tysiąca ziaren. - Warto podkreślić, że przyczynia się także do pogorszenia jakości plonu w wyniku gromadzenia się w ziarnie mykotoksyn. Są one bardzo szkodliwe, a nawet rakotwórcze dla ludzi i zwierząt. Do toksyn fuzaryjnych wytwarzanych w okresie wegetacji zalicza się m.in.: deoksyniwalenol, niwalenol i zearalenon. Obecność tych związków w artykułach spożywczych i w paszy oddziałuje niekorzystnie m.in. na: układ oddechowy, rozrodczy i odporność organizmów żywych – wylicza dr inż. Daniel Zawada. Dodaje, że duży udział zbóż w strukturze zasiewów i uproszczenia płodozmianu powodują, że problem fuzarioz z roku na rok zyskuje na znaczeniu.
Czytaj także: Wysokie starty w uprawach
Do ochrony kłosa poleca się przeważnie substancje z grupy benzymidazoli lub triazoli. - Wybór dobrego fungicydu stanowi podstawę do uzyskania wysokich plonów. Tiofanat metylowy z grupy benzymidazoli zawarty w fungicydzie Topsin M 500SC wykazuje odmienny od innych fungicydów sposób działania, przez co zwalcza fuzariozę kłosa, redukując jednocześnie zawartość mykotosyn w ziarnie – mówi dr inż. Daniel Zawada. Zaznacza, że walory tej substancji czynnej dostrzegli nasi zachodni sąsiedzi. – Natomiast produktem godnym uwagi w fazie T3 jest fungicyd Yamato 303SE, stanowiącym połączenie dwóch substancji czynnych - tiofanat metylowy i tetrakonazol - z dwóch różnych grup chemicznych - benzymidazole i triazole – dopowiada dr inż. Daniel Zawada.
Krzysztof Świerek również przekazuje swoje rady. - W przypadku zauważenia pierwszych objawów porażenia kłosów przez: fuzariozę kłosów, septoriozę plew i czernienie zbóż, stosujemy oprysk zarejestrowanymi preparatami ochrony roślin, np. ZAMIR 400EW 1 1/ha. Daje to możliwość uniknięcia spadku ilości i jakości ziarna – uważa agronom. Trzeba też wiedzieć o tym, że plantacje w bardzo dobrej i dobrej kondycji są mniej atakowane przez choroby, a nawet szkodniki roślin.
-
Pierwszy zabieg przeciwgrzybowy na planacji zbóż należy wykonać w terminie T1, kiedy rośliny są w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30-31). To także czas na ochronę młodych liści przed grzybami wywołującymi m.in.: mączniaka prawdziwego, septoriozę paskowaną liści pszenicy, plamistość siatkową i rdzę brunatną.
-
Celem zabiegu w terminie T2 jest ochrona trzech górnych liści przed: rdzą brunatną pszenicy, brunatną plamistością liści, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozami. Wykonuje się go, kiedy rośliny są w fazie liścia flagowego (BBCH 37-39).
-
Zabieg w terminie T3 ma na celu ochronę górnych liści i kłosów. Powinien zostać wykonany w fazie od końca kłoszenia do kwitnienia (BBCH 51-59).