Wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych 2025: Kiedy i czym pryskać?
Kluczowe chwasty dwuliścienne występujące najczęściej w zbożach wiosną, to oczywiście: przytulia czepna, chwasty rumianowate, chaber bławatek, fiołek polny, mak polny, samosiewy rzepaku, z kolei na polach, gdzie dominującym sposobem uprawy jest uprawa bezorkowa - bodziszki. Podstawowy chwast jednoliścienny, to natomiast miotła zbożowa. - Występowanie roślin niepożądanych, to bezpośrednia konkurencja z roślinami uprawnymi o wodę, światło czy składniki pokarmowe, ale także znaczący wpływ na jakość i wysokość plonu. Brak pełnego zwalczania chwastów, to również sprzyjanie rozwojowi odporności roślin niepożądanych na herbicydy - tłumaczy Rafał Kowalski, technical expert w firmie Corteva Agriscience.
Czytaj także: Tych chwastów opryski mogą już nie zwalczyć? Coraz więcej przypadków
Dr inż. Marek Reich z firmy PHU Chemirol także mów o konsekwencjach niewłaściwej ochrony plantacji przed chwastami lub jej braku. - Zachwaszczenie utrudnia zbiór oraz powoduje spadek jakości plonu ziarna poprzez wzrost wilgotności oraz zanieczyszczenie obcymi nasionami. Spadek plonu ziarna zbóż jest z kolei ściśle skorelowany z masa suchej masy chwastów na m2 powierzchni pola - uczula ekspert z firmy PHU Chemirol. - Szkodliwość zachwaszczenia w ogólnej skali, może sięgać do 60% strat w plonie - dodaje.
Rodzaje wiosennego odchwaszczania zbóż ozimych
Jeśli chodzi o wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych, wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów: kompleksowy i korygujący. - Zabieg korygujący ma na celu eliminację chwastów, które w jesiennym zabiegu nie zostały zwalczone. Powodem mogą być ponowne wschody chwastów po wykonanym już zabiegu, szczególnie w przebiegu długiej i ciepłej jesieni - mówi Beata Sobczak, product manager w firmie QEMETICA Agricultural Solutions Poland S.A. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że jeśli zabieg wiosenny jest pierwszym zabiegiem ochronnym - ważna jest lustracja - jakie chwasty i w jakich fazach rozwojowych występują na plantacji, następnie dobieramy preparat i dawkę. Podkreśla także, że ochrona plantacji powinna się opiera się o mieszaniny składników aktywnych do zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych.
Kiedy stosować preparaty do wiosennego odchwaszczania zbóż ozimych?
Preparaty wiosenne, jak podkreślają eksperci, stosuje się najczęściej w temperaturach powyżej 8 stopni C. Herbicydy od Corteva umożliwiają aplikację już od 5 stopni C, choć są także takie, które możemy stosować już od 2 stopni C (Starane Forte). - Wiosenny zabieg herbicydowy należy wykonać jak najwcześniej, po ruszeniu wegetacji. Najczęstszym terminem aplikacji jest faza krzewienia zbóż (BBCH 21-29) - radzi Rafał Kowalski. Tego samego zdania jest Beata Sobczak.
Czytaj także: Azot potrzebny oziminom. Rolnicy w blokach startowych: "Rośliny są wygłodniałe"
Kiedy stosować preparaty do wiosennego odchwaszczania zbóż ozimych? Robert Chrzanowski z firmy Agrosimex odpowiada następująco: - Wiosenny oprysk powinien być wykonany w najmłodszych fazach rozwojowych chwastów. Do wcześniejszych zabiegów można wykorzystać produkty działające w niskich temperaturach jak np. Dicurex Flo 500 SC 3,0 l/ha (chlorotoluron) zwalczający szereg chwastów dwuliściennych i miotłę zbożową. Mattera 1,0 l/ha (florasulam + Arylex) eliminuje wiele chwastów dwuliściennych z możliwością późniejszego stosowania. Możliwa jest mieszanina tych produktów Dicurex Flo 500 SC 2,5 l/ha + Mattera 0,75 l/ha + Amigo 1,0 l/ha (adiuwant olejowy).
- Tagi:
- chwasty w zbożach
- herbicydy